Przywracanie do pełnej sprawności układów scalonych czy płytek drukowanych w powszechnie wykorzystywanych urządzeniach wymaga wyjątkowo wprawnej ręki. Wszelkie czynności na stanowisku serwisowym muszą być niesamowicie precyzyjne, nie obędzie się też bez profesjonalnego wyposażenia. Począwszy od niezawodnej lutownicy, a skończywszy na materiałach eksploatacyjnych takich jak topnik do lutowania. Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez preparaty skrupulatnie dopasowane do łączonych metali.
REKLAMAREKLAMA
Każdy środek ma konkretne przeznaczenie. Wszystkie informacje znajdziesz na opakowaniu lub u sprzedawcy
Umiejętne dobranie substancji do lutu nie będzie możliwe bez pełnego zrozumienia roli, jaką spełniają w całym procesie. Podstawowa informacja jest taka, że topnik do lutowania służy przede wszystkim do oczyszczenia powierzchni elementów ze zbędnych osadów i nalotów. W ekstremalnie wysokiej temperaturze metale stosowane w elektronice wchodzą w reakcje pomiędzy sobą, jak również powietrzem. Powstające w ten sposób związki, zwłaszcza tlenki, uniemożliwiają wytworzenie trwałego spoiwa. Topniki można podzielić na mnóstwo kategorii: w zależności od metody lutowania, według rodzaju połączenia (srebrne, aluminiowe, mosiężne, miedziane fosforowe itd.), konsystencji (grubo- i drobnoziarniste) czy też z uwagi na skład oraz właściwości. Fachowcy niewątpliwie mają należytą wiedzę i doświadczenie, lecz mniej wprawnym majsterkowiczom wybór najlepszego w danej sytuacji produktu może przysporzyć pewnych trudności. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zapytać o poradę mających pełne rozeznanie w temacie specjalistów. W hurtowniach takich jak Diolut zawsze można liczyć na ekspercką opinię.
Topnik do lutowania należy usunąć ze spoiwa, aby uniknąć niszczącej korozji
Warto zwrócić uwagę, że substancja de facto czyszcząca po wykonaniu lutu powinna zostać usunięta z powierzchni połączenia. Wszelkie resztki topników mogą powodować korozję, co w konsekwencji skończy się uszkodzeniem tak pieczołowicie naprawianego sprzętu. Swoistym wyjątkiem od tej reguły jest kalafonia, stosowana głównie do lutowania miękkiego. Dlatego przed przystąpieniem do pracy warto dokładnie się zorientować, jakie są zalecenia producentów i jak optymalnie postępować z określonymi preparatami. Tutaj ponownie najlepszym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem okazuje się profesjonalne doradztwo. Technologie bezustannie się zmieniają, ale w firmach typu Diolut pracownicy zawsze są na bieżąco ze wszystkimi nowinkami.
Artykuł sponsorowany