Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, w myśl tej zasady nieodzowna jest profilaktyka. W dniach 26 i 27 kwietnia 2018 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli odbyły się Szkolne Dni Profilaktyki. Ich celem było propagowanie zdrowego stylu życia, uświadomienie szkodliwości działania środków psychoaktywnych, radzenie sobie w sytuacjach stresowych oraz bezpieczeństwo w sieci.
REKLAMAPierwszy dzień szkolnej akcji rozpoczął się o godzinie 16:30 spotkaniem z rodzicami, które przeprowadziła funkcjonariuszka Powiatowej Komendy Policji podkomisarz Sylwia Sobczyńska i młodszy aspirant Leszek Myszkowski. Rozmawiano o problemach związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy przez dzieci i młodzież. W spotkaniu wykorzystana została tzw. walizka profilaktyczna, która zawiera przedmioty najczęściej wykorzystywane do zażywania i dystrybucji narkotyków. Zawiera również substancje, które do złudzenia przypominają różnego rodzaju środki odurzające. Kuferki wypełnione są najbardziej popularnymi atrapami narkotyków na polskim czarnym rynku. Każdy specyfik opatrzony jest szczegółowym opisem wyglądu, a także nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Są tam szklane i metalowe fifki, młynki do rozdrabniania suszu oraz pojemniczki, w których można schować narkotyki. Wszystko po to, aby rodzice wiedzieli, na co powinni zwrócić szczególną uwagę, kiedy mają podejrzenie, że dziecko może znajdować się pod wpływem narkotyku.
W dniu 27 kwietnia uczniowie klas VI wzięli udział w warsztatach, które przeprowadził funkcjonariusz Powiatowej Komendy Policji młodszy aspirant Leszek Myszkowski. Tematem spotkania była cyberprzemoc oraz bezpieczeństwo w sieci. Policjant przypomniał uczniom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Opowiedział o zagrożeniach czyhających w sieci oraz tym, jak się przed nimi bronić. Odpowiedział również na pytania uczniów dotyczące niebezpiecznych gier, jakie można znaleźć w internecie. Nasz gość scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśnił, dlaczego jest ono tak niebezpieczne – kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierające w krótkim czasie do szerokiego grona odbiorców. Policjant radził, jak postąpić będąc ofiarą agresji w sieci.
Uczniowie klas VII spotkali się z terapeutami z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego p. Anną Wojciechowską, która przeprowadziła warsztaty kształtujące umiejętności społeczne. Uczniowie mogli uczestniczyć w treningu zastępowania agresji, dowiedzieli się w jaki sposób unikać bójek oraz jak prosić o pomoc.
Psycholog Piotr Matyjaśkiewicz ze stowarzyszenia „Tak dla Końskich” przeprowadził warsztaty z klasami gimnazjalnymi, które miały na celu naukę odmawiania i bycia asertywnym. Szczególnie ważne wydają się te umiejętności w związku z dużą presją rówieśniczą, chęcią przypodobania się innym, a co za tym idzie uleganie różnym nałogom.
Następnym punktem tego dnia było przedstawienie profilaktyczne przygotowane przez uczniów klas III gimnazjum. Humorystyczna wersja współczesnego „Kopciucha”, nastolatki która pogubiona w współczesnym świecie ulega nałogom. Scenariusz przedstawienia powstał na potrzeby szkolnych dni profilaktyki. W myśl zasady „ I śmiech może być nauką” w zabawny sposób podkreślono wartości postaw abstynenckich oraz zdrowy tryb życia. Postaci bohaterów odwołały się do znanych stereotypów, Kopciuch to dziewczyna nie radząca sobie z problemami , która skupia się na rozrywkach i ucieka od obowiązków życia codziennego w nałogi.
W tym samym czasie gdy uczniowie klas IV -VII oglądali przedstawienie oddziały gimnazjalne mogły podziwiać umiejętności grupy Beaty i Marcina Kij z Akademii Małego Wojownika w Końskich, która zachęcała do uprawiania sportu i szukania sportowych pasji. Pod hasłem:„żyj zdrowo na sportowo” odbył się pokaz sztuk walki.
Zdjęcia (Justyna Soja-Sadowska):