W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. W nocy z soboty na niedzielę przestawimy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00.
REKLAMAZgodnie z zasadami obowiązującymi w całej Unii Europejskiej w ostatnią niedzielę października kończy się czas letni. Oznacza to, że w 2024 roku na czas zimowy będziemy przechodzić w nocy z 26 na 27 października. Zegarki należy przestawić o godzinę do tyłu, czyli będziemy spać o godzinę dłużej.
REKLAMACzas zimowy będzie obowiązywał aż do ostatniego weekendu marca 2025 roku. Powrót do stosowania czasu letniego środkowoeuropejskiego nastąpi w niedzielę 30 marca.
Zmiana czasu na zimowy a kursowanie pociągów
Na zmianę czasu opracowany jest specjalny rozkład jazdy. W weekendową noc z soboty na niedzielę, pociągi kursujące bliżej godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę. Godziny przyjazdu do docelowych miejscowości nie zmienią się. Natomiast składy wyjeżdżające w niedzielę 27 października, będą kursować już normalnie, zgodnie z obowiązującym rozkładem.
W momencie zmiany czasu, na sieci kolejowej PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie 27 pociągów pasażerskich. Postój obejmie 13 pociągów PKP Intercity, 2 RegioJet, 4 składy Kolei Mazowieckich, 1 Kolei Śląskich, 2 SKPL Cargo, 2 PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, 2 warszawskiej SKM oraz 1 POLREGIO.
Szczegółowych informacji o kursowaniu pociągów udzielają przewoźnicy kolejowi. Informacje można znaleźć na stronach internetowych przewoźników (np. https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/kursowanie-pociagow-pkp-intercity-w-trakcie-zmiany-czasu-z-letniego-na-zimowy.html), w ich mediach społecznościowych, na infoliniach oraz u konduktorów. Aktualny rozkład jazdy można sprawdzić także na stronie https://portalpasazera.pl/.
Zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.
Jedynym pozytywem tego dziwnego pomysłu jest fakt, że tradycyjnie raz na pół roku jest o czym pisać i mówić. A tak naprawdę kilku decyzyjnych „myślących inaczej” w dalszym ciągu trwa przy tym idiotycznym zjawisku twierdząc że się nie da.
Idiotyczny komentarz. Widać inaczej się nie dało.