Jesienią 2017 roku gmina Końskie przejęła na własność budynki Muzeum Staropolskiego w Sielpi od Naczelnej Organizacji Technicznej. Od razu rozpoczęto starania o przebudowę tego miejsca i stworzenie interaktywnego muzeum na miarę XXI wieku i współczesnej turystyki. Niestety wniosek o dotację odrzucił ówczesny Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Jak się teraz okazuje jest szansa by na ten cel gmina jednak dostała pieniądze.
REKLAMANasi urzędnicy zaskarżyli decyzję Zarządu i wygrali w sądzie! Teraz konkurs organizowany jest na nowo – „Gmina Końskie po przejęciu tego kompleksu budynków z rąk Naczelnej Organizacji Technicznej zleciła wykonanie dokumentacji technicznej i uzyskanie pozwolenia na budowę z pewną zmianą funkcji części budynków. Mamy te dokumentacje i one stały się podstawą wystąpienia z wnioskiem o dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski w październiku ubiegłego roku. Konkurs został rozstrzygnięty i niestety dla gminy Końskie negatywnie. Pan marszałek między pierwszą a drugą turą wyborów podpisał preumowy dla szczęśliwszych od nas uczestników konkursu. Gmina Końskie z uzasadnienia tego wyniku konkursowego nie była zadowolona i wniosła odwołanie, a po bezskuteczności odwołania do Zarządu wniosła odwołanie, a po bezskuteczności odwołania do Zarządu wniosła sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w całej rozciągłości podzielił naszą opinię, że rozstrzygnięcie konkursowe było oparte na ułomnych, nieprecyzyjnych i źle zastosowanych przesłankach. W związku z tym to rozstrzygnięcie zostało uchylone i ma być poddane ponownemu rozstrzygnięciu przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego i na to w tej chwili czekamy.” – opowiada Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.
A co znajduje się we wniosku gminy Końskie? W Sielpi ma powstać bardzo nowoczesny obiekt, wzorowany na Centrum Nauki Kopernik. Plany są bardzo ambitne, ale potrzeba też olbrzymich środków – przynajmniej około 10 milionów złotych.
REKLAMAMuzeum miałoby pokazywać rozwój polskiego, ale i światowego przemysłu, rozwój myśli technicznej, który doprowadził do powstania przemysłu jako takiego. Dodatkowym smaczkiem byłyby przyrodnicze walory miejsca, w którym znajduje się muzeum. W planach jest choćby stworzenie profesjonalnego kanału podziemnego dostępnego dla turystów, a także montaż specjalnych peryskopów przez które z powierzchni ziemi można by oglądać to co jest pod nią, czyli można by podglądać życie nietoperzy, które w dużych ilościach, ponoć największych w Europie stacjonują pod muzeum.
Natomiast tym miejscem zarządzałaby zupełnie nowa instytucja kultury. Łączyłaby ona w jednej strukturze organizacyjnej ponadregionalne Muzeum Techniki oraz regionalne Muzeum Ziemi Koneckiej. Do sprawy będziemy wracać.
Zdjęcia: