REKLAMA

WIDEO: Koalicja podpisana. PiS, SLD i Kreatywna Jedność będą rządzić powiatem!

W obecności jedenastu radnych powiatowych oraz świadków w sobotnie przedpołudnie w sali bankietowej restauracji Leliwa podpisano umowę koalicyjną dotyczącą Rady Powiatu Koneckiego. Wiemy już, że powiatem przez najbliższe pięć lat zarządzać będą: Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego. To historyczne odsunięcie od władzy po trzech kadencjach działaczy związanych z Polskim Stronnictwem Ludowym. 

REKLAMA

Umowę koalicyjną podpisali: Grzegorz Piec – lider powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości, Robert Plech – lider powiatowych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Michał Pękala – jeden z założycieli Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego.  

W sobotnie przedpołudnie podczas podpisywania umowy koalicyjnej obecnych było 11 radnych powiatowych: Grzegorz Piec (PiS), Łukasz Kubka (PiS), Danuta Leśniewicz (PiS), Lilla Brożyna (PiS), Damian Rozmus (Kreatywna Jedność), Paweł Pękala (Kreatywna Jedność), Marian Domagała (Kreatywna Jedność), Robert Plech (SLD), Wojciech Owczarek (SLD), Wiesław Skowron (SLD), Jan Marcin Prasał (SLD). Z przyczyn osobistych nieobecni byli: Andrzej Lenart (PiS) i Jarosław Lasota (PiS).

REKLAMA

„W skład koalicji wchodzi sześciu radnych Prawa i Sprawiedliwości, czterech radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej i trzech radnych Kreatywnych. Razem możemy dodać, że ta koalicja ma też wielu zwolenników, którzy podczas pierwszej sesji dołączą do nas. To póki co minimum, które osiągnęliśmy, a na pewno skład będzie poszerzony.” – mówił Robert Plech, a Grzegorz Piec nieco żartując dodawał –„Ja jestem przekonany, że przy głosowaniach będzie 21 na 21 za.” – mówił lider PiS w regionie.

Pewnym jest, że starostą będzie ktoś z Prawa i Sprawiedliwości. Działacze póki co nie chcą jednak ujawniać podziału funkcji. –„Zawsze jest taka tradycja, że starosta pochodzi z klubu, który zdobył najwięcej głosów poparcia w wyborach […] O pozostałych funkcjach nie będziemy dyskutowali. Dla nas jest najważniejsze, że doszliśmy do porozumienia. Funkcje to jest jest otatnia rzecz o której będziemy dyskutowali. Do porozumienia doszliśmy analizując nasz problem i stwierdziliśmy, że mamy wspólne cele. Te priorytetowe cele każdego z ugrupowań się pokrywają i to było przyczyną powstania tej koalicji. O funkcjach nie rozmawialiśmy. To naturalnie przyjdzie później. Nie chodzi o funkcje tylko o odpowiedzialność za powierzone zadania, które trzeba w powiecie wykonać.” – mówił podczas konferencji Robert Plech.

Te słowa popierali Michał Pękala i Grzegorz Piec –„Przede wszystkim mieliśmy plan na powiat i wiemy jak go realizować. Mamy wspaniałych ludzi, świetnie przygotowanych radnych, a funkcje nie są sprawą najważniejszą” – mówił Michał Pękala.

„Mamy kalendarz dochodzenia, po malutku. Zapowiedzieliśmy, że do końca tygodnia będzie koalicja i jest koalicja. Poczekajmy jeszcze troszkę i dowiemy się jaki jest skład zarządu.” – zapewniał Grzegorz Piec.

Pierwsza sesja nowej Rady Powiatu Koneckiego odbędzie się w siedem dni po wyznaczonym z góry terminie, czyli najpóźniej 23 listopada. Informacji o podziale stanowisk funkcyjnych można jednak spodziewać się wcześniej. Na pierwszej sesji koalicja podczas głosowań zostanie poddana próbie – jeśli ją przejdzie to najpewniej będzie stabilnie zarządzać powiatem koneckim. Można się spodziewać, że do tego czasu członkowie koalicji będą otrzymywać różne propozycje. Nie jest tajemnicą, że chęci do rządzenia w powiecie koneckim mają też działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Samorządnych Ziemi Koneckiej.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz