REKLAMA

Wideorelacja z dwudziestych urodzin 'Korniczanki’

W piątek wieczorem Ludowy Zespół „Korniczanka” świętował 20-lecie swojej działalności. Z tej okazji w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich członkowie grupy przygotowali koncert kolęd i pastorałek.

REKLAMA

Wśród zaproszonych gości i przyjaciół byli wiceburmistrzowie miasta i gminy Końskie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, dyrektor MGDK Piotr Salata wraz z zastępcą Marzeną Kądzielą, przedstawiciele oświaty oraz kultury.

REKLAMA

Po przywitaniu przez kierownik zespołu – Małgorzatę Pasek wszystkich gości, na scenie pojawił się cały zespół w składzie: Barbara Brzezińska, Genowefa Chycka, Aleksandra Dańska, Mirosława Górecka, Maria Krawczyk, Wiesława Małynia, Małgorzata Pasek, Elżbieta Piwowarczyk, Halina Stępień, Halina Sosnowska, Jan Bukład oraz Stanisław Sosnowski.

W czasie opowiadań Małgorzaty Pasek na dużym ekranie emitowane były fotografie z różnych występów „Korniczanki”. Dowiedzieliśmy się o początkach zespołu, o jego założycielach, których uczczono minutą ciszy. Poznaliśmy historię pierwszych strojów, wypraw i konkursów muzycznych w jakich zespół brał udział. Prowadząca zatrzymywała się na tych najmilej wspominanych, na których występy „Korniczanki” otrzymały prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Te utwory prezentowane były na żywo.

Po koncercie z bisami jubilaci otrzymali moc życzeń, kwiaty i pamiątki między innymi od burmistrzów, prezesa PTTK Końskie, dyrektorów, zaprzyjaźnionych sołtysów i wielu innych osób.

W ramach podziękowania zespół poczęstował swoich przyjaciół tortem i szampanem. Rozdano również wyprodukowaną przez MGDK pamiątkową płytę z sześcioma utworami „Korniczanki”. Na płycie „Kolędy i pastorałki” znajdują się utwory autorstwa Stanisława Sosnowskiego. Nagrania zrealizowane zostały w MGDK przy pomocy Macieja Lisowskiego.

Zespół „Korniczanka” od wielu lat jest promotorem kultury folklorystycznej w całej Polsce. Odwiedza wiele szkół, przedszkoli, przygotowuje wieńce dożynkowe i tradycyjne potrawy. Został wyróżniony tytułem Ambasadora Kultury 2019 roku.
W swoim dorobku ma wiele nagród z konkursów ogólnokrajowych.

REKLAMA

Dodaj komentarz