REKLAMA

Wieniec ze Stąporkowa najpiękniejszy – relacja z Dożynek Powiatowych [wideo, zdjęcia]

Za nami już XVI odsłona Dożynek Powiatowych. W tym roku przyjezdnych z całego powiatu ugościł Fałków. Uczestnicy mogli podziwiać piękne wieńce, posłuchać ludowych przyśpiewek i popróbować specjałów z różnych stoisk.

REKLAMA

W niedzielę 30. sierpnia Park Dworski w Fałkowie był najbardziej obleganym miejscem w powiecie. Dożynki Powiatowe przyciągnęły nie tylko włodarzy, ale też licznych mieszkańców Fałkowa i okolicznych wsi. Ze sceny przemawiali m.in. burmistrz miasta Końskie Krzysztof Obratański, poseł Marek Gos, poseł Mirosław Pawlak i starosta konecki Bodgan Soboń czy wójt gminy Fałków Henryk Konieczny. „Powstała taka idea, żeby co roku dożynki odbywały się w innej gminie. W związku z tym wydaje mi się ze jest to dobra decyzja, ponieważ jest to pewien element poznawania poszczególnych gmin. Tu mamy piękny Park Dworski, w tle mamy ruiny gotyckiego zamku, kilkukrotnie przebudowywanego i myślę, że warto aby wszyscy mieszkańcy powiatu i nie tylko, mogli zobaczyć jak Falków wygląda.” – mówi Bogdan Soboń.

Jednym z najważniejszych punktów corocznych dożynek jest prezentacja wieńców. W tym roku nie mogło być inaczej. Każda gmina zaprezentowała własny wyrób artystyczny. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrała gmina Stąporków, drugie miejsce przypadło gminie Radoszyce, a trzecią lokatą mogli się cieszyć przedstawiciele Słupi Koneckiej. Ewa Gula, instruktor z Domu Kultury w Stąporkowie nie kryła swojej radości ze zwycięstwa „W tym składzie pletliśmy wieniec pierwszy raz. To był nasz kompletny debiut, nie spodziewaliśmy się tego, że zajmiemy pierwsze miejsce i za tydzień pojedziemy do Sandomierza. Bardzo się cieszymy. Zaczęliśmy go już konkretnie uplatać w czwartek rano o siódmej, skończyliśmy wczoraj na Anioł Pański (śmiech)”

REKLAMA

Wieniec ze Słupi Koneckiej został najpierw wybrany drogą konkursową na Dożynkach Gminnych. Ostatecznie do Fałkowa przyjechał wyrób z Mnina. Wójt Robert Wielgopolan, był zadowolony z trzeciego miejsca, ponieważ jego gmina jest typowo rolnicza. „Rolnictwo mamy na wysokim poziomie, mamy najwięcej wielkoobszarowych gospodarstw rolnych. Tam jest największa produkcja mleka. W naszej gminie takich gospodarstw rolnych powyżej 30 ha rolnych jest kilka lub więcej. W każdej wsi mamy takie gospodarstwa.” Odnośnie charakteru swojego regionu wypowiedział się również wójt gminy Fałków, Henryk Konieczny . –„Oczywiście są miejscowości rolnicze. Kilka miejscowości gdzie jeszcze ludzie żyją z pracy na roli. Jednak teraz znamienita większość mieszkańców to robotnicy pracujący na terenie naszej gminy. Powstaje sporo nowych zakładów i myślę, że w związku z tym ludzie szukają alternatywy dla pracy na roli. Tereny naszej gminy to ziemie o niskiej bonitacji V i VI klasy. Tylko część z nich to czwórka. Trudno by było utrzymać rodzinę  w takich małych gospodarstwach.” – opowiadał Konieczny.

Uwagę uczestników tego rolniczego święta przykuwały nie tylko wydarzenia na scenie, ale też mnóstwo stoisk z lokalnymi firmami, policją oraz przedstawicielami sąsiadujących z Fałkowem gmin. Niektórzy częstowali bigosem czy cukierkami, inni rozdawali ulotki informacyjne. Tegoroczne Dożynki Powiatowe umiliły dodatkowo występy zespołów Panaceum i Rekrut.

 

 

 

 

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *