REKLAMA

Wiercenie głębokich otworów z wodą i na sucho

Prawdopodobnie wielu z was spotkało się z sytuacją, kiedy trzeba było wykonać otwór w ścianie lub podłodze do układania rur, instalacji okapu, klimatyzatora lub rekuperatora. Takie otwory nazywane są głębokimi, ponieważ ich długość może przekraczać 30-40 cm, a wiercenie wymaga specjalistycznego sprzętu i diamentu wiertła koronowe. W tym artykule omówimy bardziej szczegółowo technologię wiercenia na sucho i na mokro, sprzęt, na którym można tę operację wykonać, oraz kiedy lepiej wiercić na sucho, a kiedy z wodą.

REKLAMA

Wiercenie na sucho

 Wiercenie na sucho stosuje się w przypadkach, gdy obiekt nie ma dostępu do wody lub po prostu nie można wlewać wody i brudu do tego pomieszczenia, a także podczas pracy na zewnątrz w warunkach ujemnych temperatur. Dzięki wierceniu na sucho możliwe jest wykonanie otworów do 162 mm w betonie, a nawet powyżej 162 mm podczas obróbki bardziej miękkich i ściernych materiałów, takich jak cegła, gazobeton lub blok piankowy. Wiercenie na sucho za pomocą otwornic diamentowych odbywa się na specjalnych wiertarkach do wiercenia diamentowego, które są przeznaczone do pracy bez pomocy stojaka. Wybierając taką wiertarkę, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

REKLAMA
  • Moc. Jest to podstawowa cecha, która wpływa na szybkość obróbki materiału, a także na możliwość pracy otwornicami diamentowymi o dużych średnicach.
  • Obroty. Prędkość obrotowa wrzeciona wiertarki diamentowej ma również duży wpływ na skrawalność materiału. Im wyższa prędkość, tym szybsze jest wiercenie.
  • Dostępność zmiany prędkości. Producenci wierteł koronowych diamentowych określają optymalne prędkości, na których lepiej pracować za pomocą wierteł o różnych średnicach. Im większa średnica wiertła koronowego, tym niższe obroty. Dlatego niektórzy producenci wiertarek diamentowych przewidują w swoim narzędziu kilka prędkości dla różnych średnic wierteł.
  • Mikroudar. Jest to zaawansowana technologia, która znacznie przyspiesza wiercenie wytrzymałego betonu. Dzięki dwóm grzechotkom w konstrukcji wiertnic powstaje niewielkie uderzenie. W ten sposób beton jest niszczony nie tylko przez siłę tarcia segmentów diamentowych wiertła, ale także wskutek uderzenia.

Najczęściej wiercenie na sucho stosuje się w pomieszczeniach z gotowym wykończeniem, ponieważ dopływ wody do obszaru cięcia może znacznie zabrudzić ściany, sufit i podłogę. Dzięki wierceniu na sucho pojawia się możliwość wykonania takich otworów bez szkody dla wykończenia, ponieważ nawet kurz powstający podczas wiercenia można natychmiast usunąć za pomocą różnych przystawek do wiercenia na sucho. Wiercenie na sucho jest najczęściej stosowane podczas wykonywania takich prac:

  • Instalacja dodatkowych gniazdek.
  • Montaż systemów wentylacji i klimatyzacji.
  • Układanie rur kanalizacyjnych lub gazowych.
  • Montaż skrzynek przyłączeniowych.
  • Wiele rodzajów prac demontażowych.

Wiercenie na mokro

Wiercenie z podawaniem cieczy chłodzącej jest stosowane w przypadkach, w których nie można wiercić na sucho:

  • Praca z dużymi średnicami wierteł, których nie można używać w trybie suchym.
  • Bardzo głębokie otwory (powyżej 1 m).
  • Wiercenie w zbrojonym oraz o wysokiej wytrzymałości betonie.

Jeśli wiercenie w trybie na sucho odbywa się głównie „ręcznie”, to w sytuacji wiercenia na mokro prawie zawsze stosuje się specjalne stojaki. Takie stojaki można zainstalować zarówno na podłodze, jak i na ścianie, a nawet na suficie. Aby zainstalować taki stojak, należy wywiercić otwór na kotwę, a następnie za pomocą kotwy zamocować kołek w materiale (można użyć wbijanych metalowych kotew lub ciekłych chemicznych, które twardnieją w ciągu 15-30 minut). Następnie stojak jest montowany na kołku i przyciągany nakrętką do obrabianej powierzchni. Bardzo ważne jest, aby mocno docisnąć stojak do bezpiecznego mocowania, ponieważ stojak, który jest poluzowany, negatywnie wpłynie na wydajność wiertła koronowego diamentowego. Prędkość wiercenia będzie bardzo niska.

Dzięki wierceniu na mokro możliwe staje się wiercenie otworów o średnicy 500 mm i głębokości ponad 1000 mm. Takie otwory są najczęściej stosowane w budownictwie przemysłowym.

Podczas wiercenia na mokro ważne jest przestrzeganie kilku prostych wskazówek:

  • Wiercenie powinno odbywać się przy prędkościach, odpowiadających średnicy wiertła koronowego diamentowego.
  • Stojak powinien być sztywno zamocowany i dokręcony do obrabianej powierzchni.
  • Podczas przechodzenia przez metal konieczne jest zmniejszenie prędkości i posuwu wiertła.
  • Ilość płynu chłodzącego powinna być wystarczająca nie tylko do schłodzenia wiertła, ale także do usunięcia szlamu ze strefy cięcia.
  • Jeśli długość wiertła nie wystarcza do przejścia, użyj specjalnych adapterów. Są one przykręcane między wiertłem a wiertnicą i pozwalają znacznie zwiększyć wymaganą długość otworu.

Dzięki wierceniu na mokro i na sucho rozwiązuje się wiele problemów budowlanych. Najważniejszą rzeczą w tej sprawie jest dobra i mocna wiertnica oraz niezawodne wiertło koronowe diamentowe.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *