REKLAMA

Wiktoria Czyżewska: gwiazda MMA z naszego regionu

Wiktoria Czyżewska z klubu Brawler Końskie to wschodząca gwiazda polskiego MMA. Ma na koncie już sześć tytułów mistrzyni Polski kickboxingu w czterech różnych kategoriach wagowych, jest wicemistrzynią Polski w MMA, mistrzynią Polski ADCC, a ostatnio zaliczyła udany debiut na słynnej gali KSW. Ta młodziutka zawodniczka ma szansę sporo namieszać w sportach walki. 

REKLAMA

Mała wojowniczka z Końskich

Wiktoria Czyżewska ma zaledwie 18 lat. Urodziła się w Końskich. Swoje pierwsze kroki w sporcie stawiała w Akademii Małego Wojownika w Brawlerze Końskie, gdzie trenowała karate i boks. Jej pierwszym sukcesem było mistrzostwo Europy w kategorii kadetek w karate. Potem zaczęła trenować kickboxing, zdobyła Puchar Świata i sześć razy mistrzostwo Polski. Zawodniczka Brawlera Końskie walczyła z sukcesami amatorsko w MMA – jej bilans walk to dwanaście zwycięstw i jedna porażka, w debiucie z zawodniczą KSW, Adrianną Kreft. Nic zatem dziwnego, że wiele osób czekało na jaj zawodowy debiut w MMA i KSW.

REKLAMA

Zawodowy debiut

Po rozgrywkach amatorskich i młodzieżowych przyszła pora na zawodowy debiut w MMA. Czyżewska wystąpiła na gali TFL 25 we Włodawie w październiku 2022 roku. W zaledwie 21 sekund pokonała Wiktorię Domżalską! Ten imponujący wyczyn przykuł uwagę wielu fanów sportów walki oraz ekspertów. Kibice z niecierpliwością czekali na jej kolejne walki, by móc obstawiać, czy ta młoda zawodniczka będzie kontynuować dobrą passę. MMA czy popularne KSW można obstawiać obecnie u wielu buków – sprawdź listę legalnych bukmacherów w Polsce.

Gala KSW

Znakomita dyspozycja Czyżewskiej nie umknęła uwadze włodarzom KSW, czyli największej organizacji MMA w Polsce. Zaprosili młodą zawodniczkę na galę XTB KSW 77, która odbyła się 17 grudnia w Gliwicach. To ogromny zaszczyt, ale też i wyzwanie. Jak wspominał na chwilę przed walką trener Czyżewskiej z Brawler Fight Club Końskie, Marcin Kij: „O możliwości zawalczenia dowiedzieliśmy się jakieś 2 tygodnie temu. Oczywiście przyjęliśmy propozycje i czekaliśmy na zestawienie. Wchodzimy w walkę praktycznie z marszu bez przygotowań, ale będzie ogień”. Czasu było niewiele, a stawka ogromna – oktagon największej organizacji Mieszanych Sportów Walki w kraju i jednej z większych w Europie.

Rywalką Czyżewskiej została Mistrzyni Ukrainy, Aleksandra Karaseva. Była to niepokonana do tamtej gali zawodniczka, Mistrzyni Świata MMA organizacji GAMMA, z rekordem profesjonalnym 2-0-0. Zawodniczki zmierzyły się w kategorii wagowej do 61 kilogramów, w pierwszej walce wieczoru, który na żywo śledziły tysiące osób zgromadzonych w gali, a przed telewizorami i urządzeniami mobilnymi czy komputerami nawet miliony. Presja i prestiż były ogromne.

72 sekundy

Czyżewska potrzebowała jedynie 72 sekund by rozprawić się z bardziej utytułowaną rywalką. Zasypała Karasevą gradem ciosów. Choć Wiktoria zazwyczaj walczy w kategorii muszej, tu zmierzyła się w koguciej, tym większy podziw dla jej umiejętności. Początkowo walka była spokojna, Wiktoria atakowała ze swojej naturalnej pozycji, a Ukrainka czasem trafiła. Nagle Czyżewska rozbiła Karasovej nos i walka przybrała zupełnie inny obrót. Polska zawodniczka zaczęła zaciekle atakować, z Ukrainki jakby zeszła wola do walki. Po zmianie na odwrotną pozycję Czyżewska nabrała jeszcze większego rozpędu i raptem w minutę i 12 sekund zakończyła walkę wygraną. Młoda sportsmenka była niezmiernie szczęśliwa z tak doskonałego debiutu w KSW. Na Instagramie podziękowała sztabowi szkoleniowemu, managerom, sponsorom, włodarzom KSW i oczywiście swoim fanom, ale też krytykom, którzy motywują ją do ciągłego rozwoju i stawiania sobie jeszcze wyżej poprzeczki.

Odkrycie roku

Za swoje osiągnięcia w zeszłym roku 18-letnia konecczanka została wyróżniona tytułem Odkrycie roku MMA przez portal MMA.pl oraz najlepszym sportowcem w kategorii MMA na Koneckiej Gali Sportu 2023. A to z pewnością dopiero początek wyróżnień i pięknej kariery naszej regionalnej gwiazdy!

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *