REKLAMA

Wirtualna Strzelnica już działa w Końskich [wideo, zdjęcia]

W Końskich już działa wirtualna strzelnica. We wtorek miało miejsce jej oficjalne otwarcie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 przy ulicy Staszica. Pomieszczenie będzie dostępne dla uczniów szkoły, a także sformalizowanych grup zainteresowanych tematyką militarną. Mowa tutaj choćby o rekonstruktorach historii, czy jednostkach strzeleckich. 

REKLAMA

„To jest pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej, który jest realizowany od kilku lat. Ten pomysł nazywa się „Strzelnica w powiecie” […] W ubiegłym roku trzy ośrodki w województwie świętokrzyskim znalazły się w grupie laureatów tego programu. Ten projekt w Końskich, jak również projekt w Skarżysku oraz Staszowie […] Niezwykle cieszę się, że taka strzelnica multimedialna będzie tu od dziś. Będzie służyła dla młodzieży, środowisk rekonstrukcyjnych. To bardzo ważne wydarzenie” – mówi Jarosław Rusiecki, Senator RP, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej.

Nim rozpoczęto testowe strzelanie to przecięcia wstęgi dokonali między innymi wspomniany senator Jarosław Rusiecki, starosta konecki Grzegorz Piec i dyrektor ZSP 1 w Końskich Beata Jakubowska:

REKLAMA

„Otwieram tę strzelnicę głównie dla młodzieży. Dla naszych klas mundurowych, które tutaj w ZSP 1 przy ulicy Staszica uczą się, ale również dla innych służb i grup proobronnych. Na terenie powiatu koneckiego jest wiele takich stowarzyszeń, które działają w tym kierunku” – przemawiał podczas uroczystego otwarcia obiektu starosta Grzegorz Piec.

W uroczystości uczestniczyli także Przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego Zbigniew Kowalczyk, wicestarosta Wiesław Skowron, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Jarosław Staciwa, czy naczelnik oświaty w powiecie Krzysztof Stachera, a także radni Rady Powiatu Koneckiego. Po krótkim instruktażu większość z gości podjęła się prób strzelania – do wyboru z broni krótkiej lub długiej.

Dyrektor Beata  Jakubowska opowiedziała nam więcej o militarnym obiekcie, który stworzono właśnie w jej szkole –„To przenośny multimedialny system szkolno-strzelecki. Składa się z takich elementów jak projektor, komputer, tablet i cztery repliki broni. Na tym systemie młodzież może ćwiczyć w różnych warunkach – oczywiście symulacyjnych. Można strzelać z postawy stojącej, klęczącej i na leżąco. Można wybierać różne stopnie trudności. Bardzo się cieszymy, że udało nam się zrealizować projekt, skończyć adaptacje pomieszczenia, a następnie zakupić wirtualną strzelnicę” – mówi dyrektor Beata Jakubowska.

Na miejscu obecni byli uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 pod opieką nauczyciela Witolda Fitasa, a także żołnierze z Centrum Misji Zagranicznych w Kielcach oraz członkowie świętokrzyskich Wojsk Obrony Terytorialnej.

Strzelnica w popularnym „Mechaniku” powstała w ramach projektu „Strzelnica w powiecie 2021”. Koszt jej utworzenia wyniósł 213 tysięcy złotych, 150 tysięcy stanowiła dotacja z Ministerstwa Obrony Narodowej, a pozostałą kwotę zapewnił samorząd Powiatu Koneckiego.

Otwarciu strzelnicy towarzyszyła wystawa broni z Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Strzelnica została zaprojektowana i wykonana przez jedną z polskich firm. Grupy zainteresowane skorzystaniem z obiektu muszą kontaktować się z sekretariatem ZSP nr 1 w Końskich.

Zdjęcia:

REKLAMA

6 thoughts on “Wirtualna Strzelnica już działa w Końskich [wideo, zdjęcia]

 1. Grzegorz pisze:

  Nie ma to jak zabawiać się za publiczne pieniądze w czasie pracy.

 2. mirek pisze:

  dobrze że wirtualna ,jak by była prawdziwa to by sobie krzywdę zrobili pistolet to nie zabawka

 3. Konecczanka pisze:

  Jakie to żniwo zbierze…

 4. konecczanin pisze:

  Tylko proszę nie zapraszajcie Andrzeja D. bo będzie kolejny wstyd dla konecczan. Andrzej wczoraj poprawiał mikrofon Jarkowi 😀

 5. Emeryt pisze:

  Nie rozumiem tego „jadu” a kiedy mieli otworzyć tą strzelnicę ? po godzinach pracy? jak zamkną szkołę i wszyscy pójdą do domu? Bardzo dobrze, że powstała taka strzelnica bo skoro są klasy mundurowe to gdzie mają się szkolić ? Ponadto nie ma już służby zasadniczej a co za tym idzie nie ma rezerwistów którzy potrafią posługiwać się bronią i jeśli przyszło by co do czego oby nie to kogo powołają z rezerwy mężczyzn 50+ bo tylko oni byli w wojsku ? A co z pozostałymi którzy widzieli strzelnicę i poligon tylko podczas gier komputerowych i wydaje im się, że mają 7 żyć jak w grze komputerowej.

 6. Halina pisze:

  Piec, uważaj żeby cię skowron nie ustrzelił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *