Sukces ma wielu ojców – to przysłowie stare jak świat. Tym razem w przypadku Końskich znalazło ono zastosowanie w praktyce. W poniedziałek oficjalnie prezentowano inwestycje finansowane przez rząd, powiat i gminę.
REKLAMAZ tej okazji w naszym mieście pojawili się: przedstawiciel rządu Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Sebastian Chwałek, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz senator Krzysztof Słoń. Wspólnie z nimi obchód po nowych inwestycjach odbyli: burmistrz Krzysztof Obratański, wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, koneccy radni, a także przedstawiciele władzy powiatowej – starosta Bogdan Soboń, jego zastępca Andrzej Lenart oraz członkini zarządu powiatu Dorota Duda. Na pierwszy ogień poszła biblioteka, w której ostatnio dokonano zakupów za 320 tysięcy złotych. Wymienione zostały między innymi: sprzęt komputerowy, wykładziny i meble. – „Jeszcze w niedzielę kładliśmy posadzkę w korytarzu, a całość prac rozpoczęła się właściwie od tego, że przyznano nam środki w styczniu. Dowiedzieliśmy się wtedy, że jesteśmy jedną z 89 bibliotek w całym kraju, które otrzymały środki w programie Inrastruktura Kultury. Otrzymaliśmy 240 tysięcy złotych i z wkładem własnym mieliśmy na zakupy 320 tysięcy. Super sprawa, mogliśmy uruchomić wyobraźnię, zaprojektować nowe wnętrza, poprawić estetykę i funkcjonalność. Wymieniliśmy właściwie wszystko co dało się wymienić.” – mówił Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej.
Co ciekawe nowy wystrój dla wszystkich bibliotecznych pomieszczeń, czyli wypożyczalni, pracowni komputerowej, czytelni i czytelni dla dzieci zaprojektowali sami pracownicy tej jednostki.
REKLAMANastępnie delegacja przeniosła się w okolice nowego ronda u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Starowarszawskiej i Warszawskiej. Tam o celu swojej wizyty opowiedziała nam wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. – „Chcemy zobaczyć w jaki sposób pieniądze kierowane ze strony rządowej do samorządów wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców. Przed chwilą otwarliśmy rondo, ulicę Wojska Polskiego przebudowaną w Końskich, która realizowana była w 50 % z pieniędzy rządowych i w 50 % z pieniędzy samorządowych. Tutaj wykazaliśmy taką współpracę, dzięki której takie zadania mogą być realizowane. Miło słuchać, gdy tak jak tutaj w Końskich gmina z powiatem współpracując zdobywa dodatkowe punkty i dzięki temu może zrealizować więcej takich inwestycji.” – tłumaczyła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
I właśnie na temat tej doskonałej współpracy powiatu koneckiego z gminą Końskie toczyła się dalsza narracja spotkania. To, że tego typu wspólne inicjatywy są wyjątkiem nie tylko w skali województwa świętokrzyskiego, ale i całej Polski podkreślał podsekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek. – „Bardzo rzadko spotyka się współpracę gminy z powiatem. To w ramach programu jest dodatkowo punktowane i pozwala z większą pewnością myśleć o uzyskaniu tych środków i w tym przypadku rzeczywiście te dwie jednostki złączyły siły i efekt widzimy na tym skrzyżowaniu i kolejnym, który za chwilę będziemy mogli otwierać.” – mówił minister Chwałek.
Wiceminister na ronda spoglądał z nieukrywaną dumą. Mało kto o tym wie, ale przez wiele lat mieszkał on w Końskich i jak sam mówi – temu miastu wiele zawdzięcza. – „Tutaj część swojego życia spędziłem w tym mieście. Te drogi inaczej wtedy wyglądały i myślę, że rzeczywiście dzięki współpracy gminy, powiatu i pieniądzom rządowym w każdym roku miasto się zmienia. Zmienia się na lepsze oczywiście.” – z rozrzewnieniem wspominał wiceminister Sebastian Chwałek.
Dobrą współpracę wszystkich jednostek, a także słowa podziękowań dla organów rządowych wyrażali nasi włodarze – starosta Soboń i burmistrz Obratański. – „To co widzimy jest żywym dowodem, przykładem tego, że ta współpraca układa się dobrze i z korzyścią dla mieszkańców. Bez tej współpracy przebudowa ulicy Armii Krajowej, przebudowa tego skrzyżowania, które przybrało formę bezpiecznego, ładnego ronda nie byłoby możliwe.” – Krzysztof Obratański.
Łączny koszt przebudowy ulic Wojska Polskiego oraz Armii Krajowej wraz z dwoma rondami wyniósł prawie 3 miliony złotych. Przy tych inwestycjach powstało 80 nowych miejsc postojowych, wymieniono także oświetlenie uliczne na mniej zawodne i bardziej energooszczędne. Dokładny koszt przebudowy Armii Krajowej wraz z rondem to 1 milion 431 tysięcy złotych, z czego po 357 tysięcy zapłaciły gmina oraz powiat. Natomiast przebudowa Wojska Polskiego wraz z rondem kosztowała również około 1 miliona 400 tysięcy złotych, w tym przypadku gmina Końskie zapłaciła ponad 400 tysięcy, powiat dorzucił kilkadziesiąt tysięcy złotych, a z funduszów rządowych pochodziło około 800 tysięcy złotych. W przypadku Wojska Polskiego to nie koniec prac, o czym zapewnia burmistrz Krzysztof Obratański. – „Przy ulicy Wojska Polskiego planujemy budowę dworca przesiadkowego. On już dzisiaj jest bliżej do realizacji, ponieważ dawny parking strzeżony, który ma być miejscem lokalizacji dworca został połączony nitką wylotową z ulicą, a więc jest możliwy ruch okrężny.”
Po otwarciu rond delegacja rządowo-samorządowa udała się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a następnie goście oglądali budynek Starostwa Powiatowego oraz szpital.
Zdjęcia: