REKLAMA

Władze powiatu koneckiego dla Niepodległej. Wystawa upamiętnia koneckich więźniów [wideo, zdjęcia]

Otwarciem wystawy poświęconej koneckim więźniom, a także oddaniem hołdu Żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej przedstawiciele powiatu koneckiego włączyli się w obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

REKLAMA

Specjalne foliogramy przedstawiające koneckich bohaterów, którzy zostali zamknięci w areszcie zawisły na ogrodzeniu obecnej Komendy Powiatowej Policji w Końskich, w której to siedzibie w trakcie okupacji Polski zorganizowane było więzienie  –„Chcieliśmy pokazać tych bohaterów, którzy nigdy nie byli przedstawieni. Za tym ogrodzeniem w czasie okupacji był budynek więzienny. Tutaj niemieckie władze okupacyjne zamykały polskich patriotów, a wielu z nich wojny nie przeżyło. Większość z tych przedstawionych postaci to absolwenci albo uczniowie Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki, czyli obecnie I Liceum. A z budynku dzisiejszego Ekonomika uciekał Soból Drzewiecki i zginął od kul…” – mówi Marian Wikiera, naczelnik kultury i promocji w Starostwie Powiatowym w Końskich, historyk.

REKLAMA

Edukacyjna wystawa prezentuje sylwetki koneckich bohaterów, którzy cierpieli w imię walki o wolną Polskę. W jej otwarciu uczestniczyli między innymi: przedstawiciele zarządu powiatu – starosta Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron, członkowie Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk i jego zastępca Łukasz Kubka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich Jacek Werens, szef koneckiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Andrzej Kosma wraz z członkami oddziału i kombatantami. Na miejsce przybyli też uczniowie koneckich szkół średnich oraz przedstawiciele służb mundurowych – policji oraz straży pożarnej.

Foliogramy z bohaterami na parkanie KPP Końskie będzie można oglądać i czytać przez cały listopad.

Po otwarciu wystawy wszyscy przemaszerowali pod Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Warszawskiej, gdzie złożono hołd Żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy na początku listopada 1918 roku opanowali miasto Końskie, bo Końskie było wolne zanim Piłsudski przyjechał do Warszawy. Odśpiewano też hymn narodowy. Nie zabrakło złożenia zniczy i wieńców. O oprawę zadbali uczniowie klasy mundurowej w ZSP 1 Końskie.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Władze powiatu koneckiego dla Niepodległej. Wystawa upamiętnia koneckich więźniów [wideo, zdjęcia]

  1. Wicher pisze:

    Niepodległa będzie, jak się uwolni od zbrodniczej ideologii Watykanu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *