Przed sezonem letnim 2022 roku w Sielpi będzie mieć miejsce ostatni etap prac związanych z rewitalizacją zbiornika wodnego, w związku z czym rozpoczęto spuszczanie wody z zalewu. Plany są ambitne – mają powstać dodatkowe wysepki, molo na drewnianych palach, a ciąg pieszo-rowerowy zostanie połączony przy pomocy pomostów. Możliwe jest także wybudowanie wieży widokowej.
REKLAMAW poprzednich etapach rewitalizacja Sielpi dotyczyła głównie wymiany części gruntów dna zbiornika czy jego odmulenia. Zmiany te często nie były dostrzegalne gołym okiem przez turystów. Teraz infrastruktura wokół oraz samego zalewu przejdzie bardzo charakterystyczne przemiany, stąd też konieczność spuszczenia wody na okres między sezonami, by ich realizacja była możliwa.
REKLAMA–„Najbardziej widoczny będzie pewnie nowy pomost, który będzie łączył dwa brzegi – północny i południowy ze sobą. Czyli od strony wschodniej brzegi zalewu ponad rzeczką zostaną spięte drewnianym pomostem, który pozwoli na to, żeby skorzystać z traktu spacerowego, który już dzisiaj jest zarysowany dookoła zbiornika. Drugim elementem bardzo widocznym będzie przebudowa dzisiejszej grobli szumnie nazwanej „molem” na rzeczywiste molo. To będzie kropka nad „i” planów, które są formułowane od wielu lat. Rozbiórka części grobli pozwoli, żeby połączyć powstałą wskutek rozerwania grobli wyspę z częścią stałą czymś opartym na palach, co pozwoli jednocześnie na zwiększenie urody Sielpi i zostanie docenione, ale również umożliwi przepływ wody przez część kąpieliskową Sielpi, co myślę, że będzie miało wpływ na czystość wody w okresie letniej kanikuły w okresie, kiedy kąpielisko jest intensywnie użytkowane, bo będzie gwarantowało częściową, bieżącą wymianę wody” – mówi nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.
Molo, które połączy wyspę powstałą przez rozbiórkę części grobli ze stałym gruntem będzie mieć długość około stu metrów.
Powstać ma też kolejna wyspa, która będzie kierować nurt rzeki w stronę plaży. Ma ona służyć jako ważny element ciągu pieszo-rowerowego, który zostanie scalony pomostem.
–„Pomost będzie oparty w części środkowej na nowej wyspie, która będzie kierowała nurt rzeki w stronę północną, czyli tutaj, gdzie jest kąpielisko i będzie miał łącznie około 300 metrów długości” – dodaje Krzysztof Obratański.
Dzięki temu turyści będą mogli pokonać cały zbiornik pieszo bądź podczas przejażdżki rowerowej. Ponadto na wylocie rzeki Czarnej przy wpływie do zbiornika zostanie zainstalowany łapacz rumoszu. Możliwe, że powstanie także drewniana wieża widokowa o wysokości około 14 metrów, która pozwalałaby na oglądanie panoramy całego zalewu z dużej wysokości.
Cały proces rewitalizacji Sielpi ma zostać zakończony do końca czerwca 2022 roku. O zachodzących zmianach oraz realizowanych inwestycjach dotyczących zalewu będziemy Państwa informować na bieżąco.
Zdjęcia: