REKLAMA

Wojewoda promowała publiczną komunikację w Końskich [wideo, zdjęcia]

W minionym tygodniu wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podczas wizyty w Końskich oznajmiła, że Urząd Wojewódzki organizuje nowy nabór dla samorządów na pozyskiwanie środków, które wspomogą uruchamianie linii publicznego transportu. Końskie wybrano nieprzypadkowo – to właśnie nasz samorząd jako jeden z pierwszych skorzystał z rządowych środków. 

REKLAMA

 „Chce tutaj pogratulować i podziękować panu burmistrzowi gminy Konskie. Jako jeden z nielicznych samorządów zdecydował się przywrócić pięć linii autobusowych” – mówiła podczas konferencji Agata Wojtyszek, a następnie opowiadała o tym dlaczego rząd postanowił wesprzeć publiczny transport –  –„Kiedy wielokrotnie spotykałam się z mieszkańcami osobiście w różnych sytuacjach promując Programy Rządowe, czy na innych spotkaniach na zaproszenie burmistrzów czy wójtów wielokrotnie słyszałam, że potrzebne jest przywrócenie autobusów. Czyli transportu publicznego do wielu miejscowości, do wielu sołectw, gdzie po prostu przestały jeździć te autobusy wiele, wiele lat temu” – dodawała wojewoda Wojtyszek.

Ze środków rządowych dopłacane jest do jednego tak zwanego wozokilometra 1 złotówka. Burmistrz Krzysztof Obratański tłumaczył jak to się stało, że gmina zdecydowała się na utworzenie pięciu linii publicznej komunikacji autobusowej –  „Przewoźnik publiczny funkcjonujący przez całe dziesięciolecia w powiecie koneckim, czyli PKS został zlikwidowany w 2011 roku i od tego czasu komunikację zbiorową zapewniają tylko firmy prywatne i chwała im za to, że tego rodzaju rzeczy robią. Nie można jednak od nich wymagać by w swoim działaniu kierowały się charytatywną intencją pewnej misji społecznej. Generalnie wybierają takie linie, które gwarantują im względnie stabilny poziom zysku. To, że wskutek tego wiele miejscowości jest odciętych od świata zgłaszali do nas sołtysi, mieszkańcy, radni. W 2017 roku zgłosiliśmy projekt mobilności miejskiej i w ramach niego odtworzenia komunikacji publicznej. Projekt został oceniony wysoko i zaowocował przyznaniem pieniędzy dzięki którym mogliśmy rozpocząć przygotowania. Przebudowaliśmy część systemu drogowego tak by utworzyć Centrum Przesiadkowe, bo po upadku PKS również dworzec przestał funkcjonować, a działka została została sprzedana prywatnej osobie. Jesteśmy w trakcie realizacji zamówienia na autobusy. To jest 6 mikrobusów, trwa przetarg na dwa autobusy pełnowymiarowe i ta komunikacja ruszy pewnie od 1 stycznia” – tłumaczył Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA

W pierwszych dniach funkcjonowania komunikacji publicznej w Końskich były pewne opóźnienia w stosunku do rozkładu. Władze gminy twierdzą, że ich likwidacja to kwestia nabycia doświadczenia przez wszystkie zainteresowane strony –  „To sukcesywnie weryfikowaliśmy, sam kierowca musiał nabrać pewnych doświadczeń, podobnie jak korzystający. To choćby kwestia tego jak się ustawić na przystanku,  jak szybko zająć miejsca, jak przejeżdżać między przystankami. Ten okres niemowlęcy w zasadzie mamy już za sobą. Te linie w sposób wyraźny się przyjęły” – mówi Obratański.

Goszcząca w Końskich wojewoda zdecydowała się sprawdzić działanie publicznego transportu oraz porozmawiać z korzystającymi z niego pasażerami –  „Kiedy pani nam mówi, że ma 77 lat i żeby dostać się do lekarza musi wsiadać na rower, bo inaczej nie mogła do tej pory przemieścić się ze swojej miejscowości i to pokazuje jak bardzo ważna jest ta linia. Ona mówi, że wsiada na ten rower, ale boi się o zdrowie. To pokazuje, że linia była konieczna” – oceniała Agata Wojtyszek.

Co ciekawe reprezentantka rządu w terenie sugerowała, że nasze samorządy mogą rozważyć uruchomienie linii łączących np. dwie gminy, ponieważ ustawa, jak i program dofinansowań przewidują wszelkiego rodzaju porozumienia kilku samorządów –  „Często potrzebna są połączenia między kilkoma gminami, a też między miastami powiatowymi dwoma sąsiadującymi. Tutaj ustawa również pozwala to robić: zawierać umowy między gminami, tworzyć związki gminne, które będą ubiegały się o środki finansowe na ten cel. W tym momencie też takie mamy zawarte” – tłumaczyła Wojtyszek.

Obecnie trwa nabór uzupełniający do autobusowego konkursu. Jednostki samorządowe ponownie mogą zgłaszać zainteresowanie jeżeli chodzi o dopłaty do prowadzenia przyszłej komunikacji publicznej. Być może uruchomieniem jakiejś linii będą zainteresowane gminy powiatu koneckiego inne niż Końskie.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz