Na warsztatach w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 powstają między innymi takie cuda jak transformator Tesli. Z kolei w klasie informatycznej można przywdziać mundur. Przedstawiamy Wam kolejne dwa kierunki kształcenia w koneckim Mechaniku.
REKLAMAKlasa elektryczna to jedna z wizytówek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich. Jej uczniowie zaprezentowali nam działanie tak zwanego transformatora Tesli, który kiedyś został skonstruowany na szkolnych warsztatach. –„Jest to transformator Tesli, który powstał na naszych warsztatach szkolnych. Składa się z uzwojenia pierwotnego, wtórnego, troidu, kondensatorów wysokiego napięcia, iskiernika i tu mam w środku transformator wysokiego napięcia. Jego działanie przedstawimy na filmiku.” – powiedział nam Dawid Łyczek, uczeń IV klasy technikum o profilu elektrycznym.
Zawód elektryka to jednak nie tylko takie efektownie działające urządzenia. O kształceniu w klasie o profilu elektrycznym oraz możliwościach absolwentów tego kierunku opowiedział nam Sławomir Kołodziejczyk, nauczyciel zawodu w Mechaniku. –„Godzin jest dużo. Nauka praktyczna rozpoczyna się od drugiej klasy i trwa średnio 7-8 godzin tygodniowo. Można powiedzieć, że miej więcej 20-30 % kontynuuje studia wyższe, czasami to nawet połowa, ale większa część znajduje pracę w zakładach pracy, część również pracuje za granicą.”
REKLAMAZatem nie tylko praca, ale i studia. Wielu ekspertów związanych z uczelniami od lat powtarza, że w Politechnikach dużo lepiej odnajdują się uczniowie kończący właśnie technika. Dobrze wie o tym jeden z uczniów IV klasy o profilu elektrycznym w popularnym Mechaniku. „Po naszym kierunku, czyli po techniku elektryku zdajemy trzy egzaminy: montaż i instalacja instalacji elektrycznych, montaż maszyn elektrycznych oraz eksploatacja tych instalacji i maszyn. Oprócz matury, tytułu zawodowego wychodzimy już przygotowani jeżeli chcemy studiować kierunki techniczne. Jest nam o wiele łatwiej niż uczniom liceum. Ja zamierzam kontynuować naukę na kierunku elektrotechnika lub elektroenergetyka, czyli ściśle związane z moim kierunkiem.” opowiada nam Paweł Milczarek, uczeń IV klasy ZSP nr 1.
O studiach bardzo często myślą też uczniowie i uczennice kończący w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 informatykę. Najpierw jednak czeka ich szereg dosyć trudnych, ale już przygotowujących do wykonywania zawodu egzaminów. – „W ciągu czterech lat nauki w tej szkole przygotowujemy się do zdania trzech kwalifikacji: montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych, druga kwalifikacja to projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami. Ostatnia kwalifikacja to tworzenie stron internetowych.” – tłumaczy nam Katarzyna Bolek, uczennica IV klasy o profilu informatyk.
Nie samymi komputerami żyje jednak informatyk w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1! Klasa TI jest specyficzna, ponieważ wprowadzona została do niej innowacja wojskowo-sportowa. Założeniem jest by uczniowie, którzy skończą ten kierunek mieli przewagę podczas wszelkich egzaminów do służb mundurowych. -„Ta klasa przygotowuje nas też jakbyśmy chcieli iść dalej do jakiejś jednostki. Ogólnie do wszystkich służb mundurowych, czy to jest policja, czy straż. Mamy taką jakby przepustkę.” – mówią Amanda Grubarek i Sylwia Kurek z II klas informatycznej o innowacji wojskowo-sportowej.
Oczy Państwa nie mylą. W mundurach widzimy dziewczyny i nie są one jednostkami w tej szkole! –„U nas w klasie jest siedem dziewczyn na tej innowacji. Myślę, że powinny się tym interesować, bo wszystko jest dla ludzi. Wojsko to nie tylko mężczyźni, ale też kobiety mogą teraz.” – opowiadają Amanda i Sylwia.
A już w czerwcu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 odbędą się Wielkie Manewry Wojskowe. Każdy więc będzie mógł zobaczyć jak funkcjonują klasy o innowacji mundurowej.