REKLAMA

Wystawa fotografii Zofii i Wiesława Turno [wideo, zdjęcia]

Koneccy fani fotografii nie mogli narzekać na brak atrakcji, bowiem w programie tegorocznych obchodów Dni Końskich znalazła się wystawa znanego artystycznego małżeństwa Wiesława i Zofii Turno.

REKLAMA

Bohaterowie sobotniego wernisażu zaprezentowali swoje prace w Bibliotece Publicznej. Na uroczystym otwarciu wystawy pojawili się nie tylko przedstawiciele lokalnej władzy, ale wielu zaproszonych gości i entuzjastów twórczości państwa Turno.

W galerii przybyli goście mogli podziwiać 12 prac Zofii Turno i 32 gumografie Wiesława Turno. Mimo, że małżeństwo wystawiło swoje prace wspólnie, technika ich wykonania znacznie się od siebie różni. Pani Zofia specjalizuje się w przetwarzaniu zdjęć w komputerze. „Przetwarzam w fotoszopie, działam na kanałach. W każdym kanale jest jakiś fragment fotografii, niekoniecznie jednej. Mogą być to  fragmenty różnych fotografii, po nałożeniu których, tworzy się obraz.” – mówi Zofia Turno

REKLAMA

Natomiast pan Wiesław pozostaje przy tradycyjnych metodach. „Jest to rękodzieło, dlatego, że o wszystkim decydujemy: o kolorze, o długości warstwy, mieszaninie. Guma dlatego, że składnikiem warstwy światłoczułej jest guma arabska, żywica akacji. Guma zmieszana z pigmentem i dodany do tego dwuchromian powoduje, że jest uczulona i działa na światło. Naświetlamy to przez negatyw i potem wypłukujemy. Jest to bardzo pracochłonna technika.”

Biblioteka Publiczna w Końskich nie była jedynym miejscem, w którym państwo Turno wystawiali swoje fotografie. Rzeszów również docenił ich talent i pasję. „Pokazywaliśmy te dwie wystawy w ramach Europejskich Stadionów Kultury w Rzeszowie. Jest to duża międzynarodowa impreza, gdzie odbywają się koncerty, wystawy, warsztaty twórcze. Mieliśmy możliwość pokazania się w Miejskiej Galerii Fotografii w Rzeszowie i tam również prowadziliśmy warsztaty przy dużym zainteresowaniu mieszkańców. Z tego powodu również jest nam bardzo miło.” – opowiedział nam Wiesław Turno.

Wernisaż cieszył się dużym zainteresowaniem koneckiej społeczności. Władzę reprezentował wicestarosta Andrzej Marek Lenart oraz radni powiatowi, a także trzej burmistrzowie, prezydium Rady Miejskiej i wielu radnych. Fotografie podziwiali także zastępca burmistrza Vitalij Kryhan z ukraińskiego Mogilewa Podolskiego, burmistrz Jozef Belicky ze słowackiego miasta Sala oraz burmistrz Zoltan Lazok z węgierskiej miejscowości Oroszlany.

Wiesława Turno można było spotkać nie tylko podczas wernisażu, ale też na scenie w parku, gdzie odbierał konecką „Gloriettę” za działalność artystyczną w dziedzinie kultury.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca października tego roku.

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *