REKLAMA

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu brał udział w Wytopkach Ołowiu w Tokarni [zdjęcia]

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu już po raz kolejny brał udział w Wytopkach Ołowiu, czyli imprezie, która miała miejsce w niedzielę 30 czerwca w Parku Etnograficznym w Tokarni. Pracownicy ZZH pokazywali jak kuć gwoździe, podkówki czy galanterię żelazną.

REKLAMA

fot. ZZH w Maleńcu

Podczas 32. edycji Wytopek Ołowiu przypominano dawne metody pracy świętokrzyskich hutników – wytopu i obróbki metali. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęto wystrzałem armatnim z udziałem malenieckiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego, w strojach z okresu Powstania Styczniowego. Salwy armatnie były powtarzane o pełnych godzinach od rozpoczęcia, aż do zakończenia imprezy.

REKLAMA

W ramach prezentacji i promocji samorządowej instytucji kultury z Maleńca odbyły się warsztaty kowalsko-odlewnicze dla dzieci i dorosłych; pokazy kucia gwoździ, podkówek, galanterii żelaznej. Dosyć dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczestników „wytopek” cieszyło się wykonywanie form i odlewów w piasku odlewniczym. Można było skorzystać również ze strefy artystycznej, gdzie najmłodsi malowali odlane wcześniej formy pod działania plastyczne.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *