Od 1 marca obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. W związku z tą ustawą już 11 marca większość sklepów będzie nieczynnych.
REKLAMAW myśl ustawy od marca 2018 roku niedzielne zakupy zrobimy w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Jeżeli w niedzielę handlową będzie przypadać jakieś święto – to taka niedziela staje się automatycznie dniem z zakazem handlu, tak będzie między innymi 1 kwietnia (Wielkanoc). Zakaz handlu nie będzie natomiast obowiązywał w dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz jedną niedzielę przed Wielkanocą.
REKLAMAKogo nie obowiązuje zakaz handlu w niedzielę? To m.in. stacje paliw, placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na gastronomii, handlu kwiatami, pamiątkami, dewocjonaliami, wyrobami piekarniczymi lub cukierniczymi, aptek i punktów aptecznych, zakładów leczniczych dla zwierząt, sklepów internetowych. Zakaz handlu nie będzie również obowiązywał w placówkach, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.
W 2018 roku sklepy będą nieczynne w następujące niedziele:
11 i 18 marca;
1, 8 , 15 i 22 kwietnia;
13 i 20 maja;
10 i 17 czerwca;
8, 15 i 22 lipca;
12 i 19 sierpnia;
9, 16 i 23 września;
14 i 21 października;
11 i 18 listopada;
9 grudnia.
Od 2019 roku sklepy będą czynne tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca oraz w niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Całkowity zakaz handlu w niedzielę, poza wyjątkami określonymi w ustawie, będzie obowiązywał od 2020 roku.