Czarniecka Góra terenami uzdrowiskowymi była w czasach przedwojennych, a od wielu lat gmina Stąporków stara się przywrócić dawny blask temu miejscu. W ostatnich latach samorząd wystarał się o uzyskanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej dla tej miejscowości. Teraz to co na papierze przyjdzie zamienić na realne działania. W Czarnieckiej Górze powstać ma Zakład Zdrojowy – w dużej mierze dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu.
REKLAMANa gminnej działce o powierzchni około 2,5 hektara w 2024 roku ma rozpocząć się budowa zakładu lecznictwa uzdrowiskowego wraz z parkiem zdrojowym. Przetarg będzie ogłoszony jeszcze w tym roku –„Mamy już gotowy projekt związany z zabudową uzdrowiskową i mamy pozwolenie na budowę. Dobrą wiadomością dla mieszkańców gminy i naszych przyszłych kuracjuszy jest to, że otrzymaliśmy środki rządowe na zabudowę uzdrowiskową. Planujemy ruszyć z budową I etapu już w przyszłym roku. Na działce znajdzie się obiekt, w którym będzie sauna, komory normobaryczne, pomieszczenia dla specjalistów, grota solna, a na zewnątrz tężnia i też sauny. W planach jest siłownia, plac zabaw i ścieżki uzdrowiskowe […] Planujemy wybudować Park Zdrojowy, który będzie znajdował się na terenie Czarna – Czarniecka Góra” – opowiada Dorota Łukomska, burmistrz miasta i gminy Stąporków.
Kuracjusze korzystać mają z leczniczych właściwości klimatu oraz leczniczej borowiny, która znajduje się w tym obszarze gminy Stąporków, w miejscowości Czarniecka Góra i jej okolicach. Centrum uzdrowiskowe ma współdziałać z funkcjonującym od lat w miejscowości Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji. Z kolei w przyszłości samorządowcy chcą by miejscowość zmieniła nazwę na Czarniecka Góra – Zdrój.
REKLAMACzynionym inwestycjom i przyszłym budowom będziemy się przyglądać z olbrzymim zaciekawieniem.