REKLAMA

Zaśmiecone miejsca w Fałkowie. Mieszkańcy interweniują [zdjęcia]

Zaśmiecanie to bardzo duży i ciągle powracający problem w całej Polsce, także w naszym powiecie. W ostatnim czasie problem ten na terenie Fałkowa zauważył jeden z mieszkańców miejscowości, z którego inicjatywy powstały mapa zaśmiecenia Fałkowa (TUTAJ) oraz post w tym temacie w grupie „Dzień Dobry Fałków” (TUTAJ), gdzie mieszkańcy deklarują pomoc w uprzątnięciu śmieci ze środowiska. Pomoc oferuje także Urząd Gminy w Fałkowie.

REKLAMA

„Gmina uważa, że robi co może (a widać, że może niewiele), odnoszę wrażenie, że każdy ma to gdzieś […] Oczywiście jest możliwość posprzątania wspólnie z mieszkańcami, pytanie czy to aby na pewno powinno na tym polegać, że mieszkańcy wyręczają gminę w jej obowiązkach?” – pyta nas pan Łukasz.

REKLAMA

Pan Łukasz przygotował mapę, na której oznaczył oraz opatrzył zdjęciami zaśmiecone miejsca w Fałkowie – znajdziecie ją TUTAJ. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z przedstawicielem Urzędu Gminy w Fałkowie.

„W związku z tym, że odpady są w różnych rejonach, nie tylko publicznych, ale też należących do działek prywatnych, to stwierdziliśmy, że najbardziej zasadne jest, że jeżeli on czy osoby chętne, mieszkańcy chcą społecznie czy w ramach wolontariatu to my jak najbardziej zakupimy ze swojego budżetu worki i rękawiczki i rozdamy je zainteresowanym osobom i odbierzemy śmieci z tych miejsc” – informuje nas Tomasz Pluta, przedstawiciel Urzędu Gminy w Fałkowie.

Społecznik oznaczył na mapie także miejsce przy cmentarzu parafialnym w Fałkowie. Ten problem również ma zostać rozwiązany.

„W najbliższym czasie z terenu cmentarza zostaną usunięte wszystkie śmieci, proszę być spokojnym” – zapewnia nas przedstawiciel Parafii Świętej Trójcy w Fałkowie.

Z inicjatywy pana Łukasza na facebookowej grupie „Dzień Dobry Fałków” pojawił się post, w którym autor przedstawił problem zaśmiecenia miejscowości i zachęcał do pomocy przy ich uprzątnięciu (TUTAJ). Akcja spotkała się z pozytywnym odzewem mieszkańców gminy Fałków, którzy licznie deklarowali swoją pomoc. Przy tym pomoże także Urząd Gminy w Fałkowie udostępniając chętnym do „sprzątania świata” mieszkańcom worki na śmieci oraz rękawiczki.

„Zróbmy coś pożytecznego – dbajmy razem o nasze lokalne środowisko i przyrodę. Nie bądźmy obojętni, spotkajmy się, zachowując jednocześnie bezpieczny dystans, aby wspólnie zadbać o estetykę naszego najbliższego otoczenia. W ramach akcji spróbujmy posprzątać ogólnodostępne miejsca, przydrożne rowy, itp. z zalegających różnego rodzaju pozostawionych odpadów” – informuje w specjalnym piśmie wójt gminy Fałków Henryk Konieczny.

Po zakupione przez gminę worki na odpady i rękawiczki można zgłaszać się do Urzędu Gminy w Fałkowie, pokój 101. Po zakończeniu sprzątania przez mieszkańców czy też zorganizowane grupy i przekazaniu urzędnikom informacji o lokalizacji i ilości zebranych worków z odpadami samorząd zapewni sukcesywny odbiór odpadów ze wskazanych miejsc.

Zdjęcia (Łukasz Laks):

REKLAMA

One thought on “Zaśmiecone miejsca w Fałkowie. Mieszkańcy interweniują [zdjęcia]

  1. Anteportas pisze:

    Ktoś już dużo wcześniej zauważył ten problem…
    I nie było bynajmniej w tym drugiego dna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *