REKLAMA

Zdejmij maskę! Bądź sobą. Uczniowie II LO ruszają ze specjalnym projektem [wideo, zdjęcia]

Chcą walczyć ze stereotypami i szufladkowaniem ludzi za ich wygląd. Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi w Końskich w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” utworzyła projekt „Sztuka Bycia”. Ma on podkreślać wyjątkowość każdej osoby i informować społeczeństwo o tym jak wielkim problemem w obecnych czasach jest postrzeganie ludzi przez pryzmat ich wyglądu. 

REKLAMA

„W dzisiejszym świecie, gdzie często oceniamy książkę po okładce, a niejednokrotnie zatracamy nasze prawdziwe „Ja”, postanowiliśmy podjąć wyzwanie. Projekt Sztuka Bycia to podróż w głąb siebie, odkrywanie autentycznego „Ja” i przeciwstawianie się presji społecznej” – mówi nam Alicja Woźniak, jedna z pomysłodawczyń projektu.

W związku z nakreślonym problemem młodzież zdążyła już przeprowadzić specjalną ankietę. Wynika z niej, że 68,8% doświadczyło hejtu związanego z wyglądem, a 81,9% zostało ocenionych ze względu na wygląd.

REKLAMA

Dane te są alarmujące, a zadanie projektu „Sztuka Bycia” jest odwrócenie tego trendu. Więcej o samym projekcie znajdziecie w naszej rozmowie z jego twórczyniami: Alicją Woźniak, Katarzyną Milczuszek, Aleksandrą Sak. W projekt zaangażowani są także: Kacper Woźniak i Jakub Bednarczyk.

Cele projektu:
1. Odkrywanie prawdziwego „Ja”:
Przez introspekcję i akceptację swoich cech.
2. Przeciwstawianie się presji społecznej:
Promowanie indywidualności i różnorodności.
3. Podkreślanie atutów:
Zamiast ukrywania, będziemy je podkreślać.
Co mówią liczby z ankiety?
– 46,9% czuje presję związaną z markową odzieżą.
– 58,1% używa makijażu do ukrywania prawdziwego stanu.
– 75,2% czasami unika pewnych ubrań ze strachu przed oceną.

Wszystkie szczegóły projektu uczennice omawiają w materiale wideo, który znajdziecie w górnej części artykułu.

REKLAMA

3 thoughts on “Zdejmij maskę! Bądź sobą. Uczniowie II LO ruszają ze specjalnym projektem [wideo, zdjęcia]

  1. […] Więcej na temat projektu Sztuka Bycia oraz jego założeń możecie się dowiedzieć oglądając naszą rozmowę z jego twórczyniami (TUTAJ). […]

  2. […] nie tylko medialnie. Na temat działań, które podejmowali pisaliśmy wielokrotnie, między innymi TUTAJ i TUTAJ. Młodzież skupiła się na zjawisku samoakceptacji i radzenia sobie z […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *