REKLAMA

Znaczenie drabin awaryjnych w planowaniu bezpieczeństwa pożarowego

Każda budowa nowego budynku – mieszkalnego, handlowego, usługowego lub biurowego powinna już na etapie planowania uwzględniać kwestie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa pożarowego. W tym celu uwzględnia się pełną infrastrukturę, która ułatwi ewakuację i przeciwdziała potencjalnym zagrożeniom. Jednym z najważniejszych elementów planowania bezpieczeństwa pożarowego jest uwzględnienie sprawdzonej drabiny awaryjnej. Czy jest ona niezbędna? Sprawdźmy to.

REKLAMA

Drabiny awaryjne a procedury przeciwpożarowe – kiedy są wymagane?

Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat normy przeciwpożarowe znacząco ewoluowały, zbliżając się tym samym do standardów europejskich, które zapewniają bezpieczeństwo osób użytkujących budynki różnego typu – od lokali mieszkalnych, przez placówki handlowo-usługowe, aż po biurowce i obiekty użyteczności publicznej. Restrykcyjne zasady, wspierane przez szereg norm bezpieczeństwa wymuszają na właścicielu wdrożenia wielu zasad, które niejednokrotnie wymagają inwestycji w dodatkowy sprzęt czy elementy infrastruktury.

REKLAMA

Mowa tu oczywiście o tabliczkach ewakuacyjnych, gaśnicach, ale także o drabinie, która stanowi optymalne rozwiązanie w zakresie ewakuacji wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest wyjście za pomocą tradycyjnych drzwi wyjściowych. Więcej o tym, jak korzystać z infrastruktury ewakuacyjnej przeczytamy w artykule https://tkn24.pl/zasady-bezpieczenstwa-przy-korzystaniu-z-drabin-ewakuacyjnych/. Zgodnie z prawem drabiny zewnętrzne, nazywane także drabinami ewakuacyjnymi muszą być, według rozporządzenia Ministra infrastruktury, zainstalowane w każdym budynku, która ma przynajmniej dwie kondygnacje. Na szczęście coraz częściej obowiązek ten jest honorowany i już w planach zagospodarowania obiektu znajduje się miejsce na niezbędną infrastrukturą przeciwpożarową i ewakuacyjną.

Jak zweryfikować jakość drabiny awaryjnej?

Drabiny ewakuacyjne powinny zostać wybrane na bazie restrykcyjnych zasad, które są zdefiniowane w przepisach prawa. Mowa tu przede wszystkim o parametrach technicznych, które uwzględniają między innymi:

  • szerokość i rozstaw szczebli;
  • odstęp pomiędzy ścianą a drabiną;
  • dodatkowe akcesoria obowiązkowe w przypadku dłuższych drabin.

To jednak, na co należy zwrócić szczególną uwagę to spełnienie norm bezpieczeństwa. W przypadku drabin ewakuacyjnych mówimy tu o normie DIN18799-1, DIN14094-1 oraz EN-ISO-14122-4, które definiują zasady związane z drabinami zewnętrznymi, ochroną przeciwpożarową i zakresem zastosowania. Nie bez znaczenia jest także materiał, z jakiego drabina jest wykonana. Możemy zapewnić, że wybór drabiny na https://crynoline.pl/kategoria-produktu/produkty/drabiny-zewnetrzne/jednobiegowe-bez-kosza/ zapewni nam zgodność z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa.

Dodatkowe akcesoria do drabin awaryjnych – zwiększ bezpieczeństwo użytkowników budynku

Oficjalne wytyczne wskazujące na typ i parametry drabiny awaryjnej są niezwykle ważne, ale nie znaczy to, że we własnym zakresie nie możemy w jeszcze większym stopniu zadbać o bezpieczeństwo osób, którym przyjdzie korzystać konstrukcji. W tym celu https://crynoline.pl/ ma w swojej ofercie szereg akcesoriów do drabin ewakuacyjnych, zewnętrznych, ale także do tych wewnętrznych.

Na które akcesoria warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim specjalne systemy odciążające, łączniki drabin, a także stailizatory. Nie możemy zapomnieć także o dodatkowych poręczach lub antypoślizgowych stopniach, dzięki czemu nawet osoby niedoświadczone w zakresie poruszania się po drabinie nie będą miały z tym problemu.

 Artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *