REKLAMA

Żołnierze oddają krew. Zachęcają do tego także innych [zdjęcia]

Przedstawiciele Narodowego Centrum Krwi proszą o oddawanie krwi, której obecnie potrzeba bardzo dużo. Na apel odpowiadają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i podchorążowie akademii wojskowych. Zaistniałe zapotrzebowanie jest spowodowana epidemią koronawirusa, ponieważ wzrasta liczba osób hospitalizowanych, a jednocześnie zmniejszyła się liczba krwiodawców. Zachęcamy więc do oddawania krwi, która może komuś uratować życie.

REKLAMA

Żołnierze WOT organizują zbiórki w brygadach, jak i włączają się indywidualnie w oddawanie krwi organizowane przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W miniony czwartek krew oddawali żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Akademii Wojsk Lądowych. Łącznie na apel dotyczący pilnego oddania krwi odpowiedziało już ponad 800 studentów wszystkich akademii wojskowych. To oznacza, że do banku krwi może wkrótce trafić nawet 370 litrów krwi. W czwartkowych zbiórkach zebrano blisko 50 litrów krwi.

REKLAMA

„Właśnie teraz jest duże zapotrzebowanie na krew” – potwierdza lek. med. Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK w Kielcach –„W obecnej sytuacji zagrożenia wirusem COVID-19 dużo, dużo mniej dawców zgłasza się do naszego centrum. Odwołane są zbiórki krwi w zakładach, szkołach oraz inne zorganizowane akcje, co negatywnie wpływa na ilość oddawanej krwi. Akcja zbiórki krwi zorganizowana przez żołnierzy 10 ŚBOT jest bardzo potrzebna, ponieważ co dzień potrzebna jest świeżo oddana krew” – dodaje dyrektor.

Zachęcamy do oddania krwi, potrzebna jest każda grupa. Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Zgłaszający się do oddania krwi musi mieć ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi wciągu doby należy wypić około 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Zdjęcia (WOT):

REKLAMA

One thought on “Żołnierze oddają krew. Zachęcają do tego także innych [zdjęcia]

  1. Krew pisze:

    Dało by radę zrobić taką akcję by podjechał autobus do końskich bo u nas bodajrze jest zamknięte

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *