REKLAMA

ZSP 2 pamięta o generale Piwowarczyku [wideo, zdjęcia]

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich w środę obchodził święto swojego patrona – generała Antoniego Piwowarczyka. To honorowy obywatel miasta i gminy Końskie, urodzony w Kornicy, zaledwie kilka kilometrów od popularnej „Kanady”.

REKLAMA

„Dzień Patrona obchodzimy po raz kolejny. Patronem naszej szkoły od 2016 jest generał Antoni Piwowarczyk. To ważna postać i ważny element w naszej pracy pedagogicznej, wychowawczej oraz historycznej pracy z uczniami. To, że generał był stąd jest dla nas szczególnie ważne. Generał Piwowarczyk urodził się 15 września 1910 roku w Kornicy nieopodal Końskich, zaledwie 3 kilometry stąd. Kształcenie w szkole podstawowej oraz średniej również podejmował w Końskich, a następnie wyjechał do Cieszyna kształcąc się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Potem powrócił, a przede wszystkim najpiękniejsze karty historii pisał jako dowódca podczas II wojnie światowej” – mówi nam Łukasz Misztal, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich.

Święto patrona rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru, na którym także znajduje się podobizna generała Piwowarczyka. Następnie odegrano hymn państwowy, a młodzież przedstawiła krótki, nawiązujący do historii montaż słowno-muzyczny.

REKLAMA

Wśród gości znaleźli się: starosta konecki Grzegorz Piec, członkowie zarządu powiatu Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik, naczelnik oświaty w powiecie Krzysztof Stachera oraz komendantka OHP Końskie Monika Jedynak, ks. Jacek Wieczorek.

Starosta zwrócił się do uczniów –„Macie patrona z Ziemi Koneckiej. To kolejny żołnierz, który walczył o wolną Polskę. Przypłacił to siedzeniem w więzieniu. To co na samym końcu akademii usłyszałem jest ważne: przyszłość należy do Was. Jak patrzę na Was, na młodzież Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 to jestem spokojny o naszą przyszłość” – mówił Grzegorz Piec.

Podobne uroczystości kształtujące patriotyczne postawy wśród młodzieży ZSP 2 Końskie zamierza organizować także  w przyszłości.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *