REKLAMA

70-lecie Mechanika – relacja wideo

W sobotę od rana trwały obchody 70. lecia tej szkoły. Do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przybyli zacni goście i liczne grono absolwentów. 

REKLAMA

Od 9.30 można było rejestrować się na Zjazd Absolwentów. Następnie w sali gimnastycznej ZSP nr 1 Ksiądz Dziekan Andrzej Zapart odprawił uroczystą mszę. W tym samym miejscu rozpoczęły się też główne obchody. Otworzyła je Beata Jakubowska, czyli pierwsza kobieta na stanowisku dyrektora „Mechanika”.

Pani Dyrektor w swoim przemówieniu wspominała swoich poprzedników. Dwóch z nich: Krzysztof Jasiński i Zbigniew Tokarski słuchało tych słów spod sceny, z której przemawiała Jakubowska. Następnie wymieniła ona najważniejsze i najciekawsze osiągnięcia placówki z minionych lat: wśród tych znalazło się sześciokrotne zwycięstwo w ogólnopolskich zawodach „Sprawni jak żołnierze”, czy zbudowanie przez uczniów szkoły innowacyjnego wynalazku jakim jest puszkokolektor.

REKLAMA

W święcie wzięła również udział Świętokrzyska Kurator Oświaty, Małgorzata Muzoł. Podkreślała ona, że szkoła ma nie tylko uczyć. –„Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za budowanie cywilizacji miłości. Nie możemy powiedzieć, że to tylko dom rodzinny. Szkoła każdego szczeblu ma w tej sprawie bardzo dużo obowiązków. Szczególnie w ostatnich czasach. Te sprawy wychowawcze czasami powinny być nawet przed sprawami dydaktycznymi.”
Kurator uczestniczyła też w przyznaniu nagród dla nauczycieli. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała Urszula Krzywkowska. Kilku innych pedagogów z „Mechanika” dostało zaś nagrody Starosty oraz nagrody Dyrektora Szkoły. Na szczególną uwagę zasługuje list gratulacyjny, który wręczono pani Elżbiecie Wijacie, która przez 43. lata pracowała w sekretariacie tej placówki. 

70-lecie Mechanika 23

Od lewej: Bogdan Soboń, Elżbieta Wijata i Beata Jakubowska.

Ważnym momentem było przemówienie Antoniego Szkurłata, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Mechanika i byłego starosty koneckiego. To właśnie on był jednym z inicjatorów spotkania w szkole-jubilatce. –„Drodzy Absolwenci, dostojni goście, szanowni Państwo. Udajemy się dziś w podróż sentymentalną, podróż w czasie do lat młodzieńczych. To właśnie dzisiejszy zjazd jest doskonałą okazją do spotkań, wspomnień i wzruszeń.”  – mówił Szkurłat.

Na scenie nie mogło zabraknąć też przedstawicieli Miasta i Gminy Końskie. Głos zabrał Burmistrz Krzysztof Obratański, który też uczył się w „Mechaniku”. –„Prezydent Duda otwierając rok akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim powiedział, że wszystko co ważne, co mu się dobrego przydarzyło w życiu zawdzięcza tej uczelni. Z całą proporcją do osoby i okoliczności chciałbym powiedzieć, że rzeczywiście wszystko co ważne w życiu zawdzięczam tej szkole i dlatego dyrektorom, kadrze nauczycielskiej ale i koleżankom i kolegom, którzy mi towarzyszyli w tej szkole serdecznie dziękuję a szkole gratuluję jubileuszu.”. A także wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. –„Chciałbym za te lata współpracy, kiedy miałem możliwość  i przyjemność współpracowania z organem prowadzącym, który reprezentowali panowie: Antoni Szkurłat, Andrzej Marek Lenart, a dziś Bogdan Soboń bardzo serdecznie pogratulować i podziękować za to, że ta szkoła mogła się rozwijać.”

Wywołany już Bogdan Soboń również gratulował. Jako zwierzchnik nie przyszedł na urodziny szkoły z gołymi rękami. Podarował on jej włodarzom czek na 10 tysięcy złotych. To jednak nie była jedyna miła informacja, którą przekazał Starosta Konecki. –„My jako organ założycielski, prowadzący, jesteśmy dumni z tej szkoły. W październiku Zarząd Powiatu złożył wniosek o termomodernizację tego budynku, by odnowić bryłę, docieplić, zmienić oświetlenie. Nie zapeszając myślę, że uda się to zrealizować.” 

Po tym wystąpieniu już nic nie przeszkadzało uzdolnionej młodzieży i absolwentom by mogli zaprezentować swoje talenty. Część artystyczną otworzył Marek Werens, który wykonał dwa utwory. Jeden z nich o tytule „Mechaniczne Echo” został przez muzyka oraz twórcę tekstów Marcina Michalczyka stworzony specjalnie na tę okazję. Po nim piękne wiersze wygłosili niedawni absolwenci: Karina Orzechowska i Mateusz Prasał.

Na scenie zabłysnęli: Karina Orzechowska i Mateusz Prasał.

Na scenie zabłysnęli: Karina Orzechowska i Mateusz Prasał.

Największy aplauz zgromadzonych zebrała jednak szkolna grupa teatralna, która zaprezentowała fragmenty spektaklu nie tylko pobudzającego zmysł estetyki, ale i dającego do myślenia.  Wreszcie nastąpiło to na co wszyscy czekali. W swoim skeczu wystąpili: dyrektor miejskiej Biblioteki Dariusz Kowalczyk, który niegdyś współtworzył kabaret MPK, oraz burmistrz Krzysztof Obratański – kiedyś jeden z członków szkolnego kabaretu ZOŁZA.

Po części artystycznej przybyli na szkolne urodziny przenieśli się do holu, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę. Później było już tylko przyjemnie i nieformalnie. Dawni koledzy ze szkolnych ław spotkali się na bankiecie by wspominać minione lata, a na wieczór zaplanowano wielki bal.

REKLAMA

Dodaj komentarz