REKLAMA

Budżety w Gowarczowie, Radoszycach i Rudzie Malenieckiej uchwalone [wideo]

Z dużym deficytem i sporem o Klub Sportowy Partyzant uchwalono budżet w gminie Radoszyce. W Rudzie Malenieckiej i Gowarczowie podobne głosowania przebiegły spokojnie. 

REKLAMA

Budżet gminy Radoszyce stworzony przez burmistrza Michała Pękalę uzyskał pozytywną Opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Jest on jednak mocno deficytowy. Przychody wynoszą w nim ponad 41 milionów złotych, wydatki około 51 milionów. Deficyt to ponad 9,5 miliona, a według Wieloletniej Prognozy Finansowej cały gminny dług będzie spłacany aż do 2032 roku. Oczywiście taki budżet to wynik wykonywanych przez gminę inwestycji z dofinansowaniami – budowy zalewu oraz drogi wojewódzkiej. Pamiętajmy bowiem, że przy każdym dofinansowaniu jednostka samorządowa musi mieć także swój wkład własny.

Nad radoszyckim budżetem radni debatowali ponad godzinę. Punktem zapalnym okazała się kwestia klubu sportowego Partyzant Radoszyce. Radny Maciej Nieduziak wniósł o dorzucenie do jego budżetu dodatkowych 50 tysięcy złotych. Nie wszystkim taki pomysł się spodobał. Np. radny Robert Nowak argumentował –  „Uważam, że te środki są źle kierowane. Klub sportowy zatrudnia powiedzmy 23 najemników z innych rejonów Polski, dla których to miejsce pracy, zarobków, a z drugiej  strony mamy 60 dzieci z Państwa domów, których nie stać choćby na nowe koszulki. Gdzie tu sens,  gdzie logika?” – mówił radny.

REKLAMA

Burmistrz Michał Pękala swojego zdania na temat klubu jasno nie wyrażał, ale ostatecznie radni nie zgodzili się na zmianę w budżecie – 7 głosami przeciw, przy 5 wstrzymujących i 1 za temat upadł.

Ostatecznie za przyjęciem budżetu w formie zaproponowanej przez burmistrza głosowało 10 radnych, a 4 było przeciw. Identycznie wyglądało głosowanie w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Spokojnie było w Rudzie Malenieckiej. Zgodnie z uchwałą budżetu gminy Ruda Maleniecka dochody wyniosą ponad 15 mln złotych, w tym dochody bieżące w wysokości ponad 13 milionów złotych oraz dochody majątkowe w wysokości ponad 2 mln złotych. Wydatki zawarte w budżecie mają kształtować się na poziomie ponad 17 milionów złotych. Mamy tutaj zatem około 2 milionowy deficyt budżetowy. Jednocześnie gmina Ruda Maleniecka minimalnie z roku na rok zmniejsza swój dług.

Deficyt wystąpił także w budżecie gminy Gowarczów, ale tu nie ma żadnego problemu, bo ta jednostka w ogóle nie jest zadłużona. Deficyt to około 702 tysiące złotych.  Przychody budżetu wyniosą 18 milionów 508 tysięcy, wydatki 19 milionów 211 tysięcy złotych.  Powstały deficyt może być więc pokryty wspomnianą nadwyżką budżetową.

Budżety zaprojektowane przez wójta gminy Ruda Maleniecka Leszka Kucę oraz wójta Gowarczowa Stanisława Pacochę zostały uchwalone bez większych uwag ze strony radnych.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *