REKLAMA

Chcą zmieniać nazwy ulic w gminach: Końskie i Stąporków [wideo]

Dokładnie 27 lat temu, 4-go czerwca 1989 roku Polska Zjednoczona Parta Robotnicza przegrała w Polsce wybory. W ten sposób w naszym kraju zakończył się ustrój komunistyczny.

REKLAMA

Kilka dni temu spotkaliśmy się w koneckim Parku Miejskim z przedstawicielami Stowarzyszenia Libera Respublica, którzy twierdzą, że relikty poprzedniego ustroju wciąż są do znalezienia w naszym powiecie, w szczególności w gminie Końskie i gminie Stąporków. – „W dniu dzisiejszym złożyliśmy na ręce włodarzy naszego miasta i gminy, jak i gminy Stąporków pisma. One mobilizują naszych włodarzy do tego aby w końcu rozliczyli się z ustrojem komunistycznym w należyty sposób, bo jak Państwo wiecie na terenie naszego miasta oraz gminy Stąporków są jeszcze relikty pozostałości po poprzedniej epoce takie jak chociażby ulica Komuny Paryskiej w Końskich, Gwardii Ludowej w Rogowie, czy 22-go Lipca w Nieświniu.” – mówi Robert Deszczyński, prezes Stowarzyszenia Libera Respublica.

Jeśli chodzi o Stąporków to przedstawiciele Stowarzyszenia Libera Respublica mają zastrzeżenia co do ulicy Dr Anki (czyli Heleny Wolf – lekarki należącej od 1943 roku do Armii Ludowej) oraz do ulicy 1-go Maja. – „W ciągu 26 lat wolnej Polski mieliśmy wielu historycznych bohaterów, których imieniem można by uczcić nazwy ulic. W chwili obecnej niestety dalej gloryfikuje się postacie i osoby związane z poprzednim ustrojem.” – tłumaczy Stanisław Sorbian, członek Libera Respublica.

REKLAMA

Na pytanie o to jakie nazwy powinny zastąpić te ich zdaniem kontrowersyjne stowarzyszenie odpowiedzieć nie chce. Jego członkowie podkreślają, że nie ich rolą jest zastępowanie urzędników. Proszą tylko by na tabliczkach nie pojawiły się nazwiskach innych postaci historycznie kontrowersyjnych. Sorbian, Milczuszek i Deszczyński nie wiążą swojego pisma z ustawą dekomunizacyjną, którą miesiąc temu podpisał Prezydent Andrzej Duda. – „Włodarze mieli 26 lat na to by rozliczyć się z tamtym systemem. Jak widać mamy rok 2016 i niewiele się w tym temacie zmieniło. Myślimy, że jak wystąpimy na drogę oficjalną to trochę zmobilizujemy naszych rządzących.” – mówią Damian Milczuszek i Robert Deszczyński z Libera Respublica.

A co na pismo złożone przez stowarzyszenie odpowiadają władze? Urzędnicy z Końskich poinformowali nas, że część wskazanych nazw ulic i tak miała być zmieniona w związku ze wspomnianą ustawą dekomunizacyjną. Ponadto miasto uważa, że z przestrzeni publicznej zdecydowana większość kojarzących się symboli została usunięta na początku lat 90-tych.

Chcą zmienić nazwy ulic w Końskich (3)

 

REKLAMA

Dodaj komentarz