REKLAMA

Gowarczów: Kosmiczne pieniądze za chodnik i remont fragmentu Warszawskiej

Jakiś czas temu mieszkańcy Gowarczowa za naszym pośrednictwem apelowali o budowę chodnika i remont nawierzchni na ulicy Warszawskiej w tej miejscowości. Okazuje się, że Zarząd Dróg Wojewódzkich tylko budowę chodnika wycenia na ponad milion złotych. 

REKLAMA

Mieszkańcy apelują przede wszystkim o budowę chodnika z prawdziwego zdarzenia, bo po prostu boją się o własne bezpieczeństwo. Na tę chwilę istnieje tylko jego część. –„Płyty chodnikowe kończą się przy wjeździe do straży pożarnej, a dalej jest tylko posypka przykryta czymś czarnym i nie ma ani jak przejść, ani jak przejechać rowerem.” – tłumaczyła nam kilka tygodni temu mieszkanka gminy Gowarczów.

Z zapytaniem o remont tej drogi i budowę chodnika udaliśmy się do wójta Gowarczowa Stanisława Pacochy. To nie on jest zarządcą wojewódzkiego traktu, ale zapytania do Zarządu Dróg Wojewódzkich składa od początku swojej kadencji. –„Wystąpiliśmy do Zarządu Dróg Wojewódzki i to było w roku 2015. Zrobiliśmy to na prośbę mieszkańców, bo była petycja, podpisy, bo ten chodnik jest w naprawdę fatalnym stanie. Otrzymaliśmy pismo od zarządu dróg z informacją, że będą się starali to ująć w budżecie na przyszły rok, czyli na rok 2016. W 2016 roku powieliliśmy pismo i otrzymaliśmy wycenę dotyczącą tego ile chodnik może kosztować. Wycena budowy tego chodnika jest na przeszło milion złotych. To jest niewspółmierne do tego odcinka. Do tego jest tam szereg ustaleń typu wykup gruntów, które nie są w pasie drogowym.”  – tłumaczy wójt Stanisław Pacocha.

REKLAMA

Wojewódzki Zarząd Dróg wymaga by gmina pokryła 50 % wymienionych kosztów. We wskazanych przez włodarza pismach czytamy:

[…] w sprawie zasad współpracy województwa świętokrzyskiego z innymi jednostkami samorządu terytorialnego realizacja takich zadań jest uwarunkowana zadeklarowaniem przez gminę Gowarczów  współpracy w zakresie: – opracowania dokumentacji […] – partycypacji w kosztach w wysokości 50 % wartości robót budowlanych […] – przejęcie przez gminę utrzymania chodnika.

W drugim piśmie czytamy:

[…] Przewidywany całkowity koszt zadania wynosi ok. 1 034 540,00 zł.

Mimo tych wymagań włodarze gminy deklarują, że remont chodnika i ulicy Warszawskiej ciągle jest w ich kręgu zainteresowań. –„Nadal się staramy i będziemy się starać by ten chodnik powstał.” – kończy rozmowę z nami wójt Pacocha.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *