REKLAMA

Jeszcze raz o Niepodległej w Gowarczowie [zdjęcia]

W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jesienny koncert organizowany przez Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie poświęcony był piosence patriotyczniej oraz ludowej. Widzowie zobaczyli program pt. „Odcienie Niepodległej”. 

REKLAMA

Program przygotowali wykonawcy Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej oraz chór Szkoły Podstawowej w Gowarczowie. Spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu w hali sportowej SP w Gowarczowie. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa archiwalnych fotografii z terenu gminu Gowarczów zatytułowana „Z Historii Ziemi Gowarczowskiej”. Cykl przedstawia wspomnienia i historie związane z terenem gminy Gowarczów. Zdjęcia relacjonują zarówno ważne i ciekawe wydarzenia oraz osobistości, jak i codzienne życie mieszkańców na przestrzeni ostatnich dekad.

REKLAMA

Zebranych gości przywitała dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej Elwira Sibiga następnie oddając scenę lokalnym artystom. Prowadzące program uczennice Wiktora Dobosz i Amelia Dajer przedstawiały widowni krótkie wstępy do wybranych piosenek odnosząc się do historii ich powstawania, tła historycznego czy powiązań z rodzimym folklorem. Na początku scenę zajęli najmłodsi – kwartet wokalny: Dorotka Stuleblak, Maksymilan Król, Amelia Kobalczyk i Zuzanna Szcześniak oraz „Nutkowe Króliczki”: Klara Brzezińska, Michalina Dróżdż, Dominika Fąfara, Lena Pacan i Jasio Banasik. Blok piosenek ludowych wspaniale zaprezentowały Panie z zespołu „Bębnowianki” z towarzyszeniem muzyków. Następnie w klimat pieśni patriotycznych piosenką wprowadziła zebranych Wiktoria Dobosz, żeby oddać scenę bardzo żywiołowej odsłonie pieśni legionowych w wykonaniu niemal 40-osobowego chórku SP w Gowarczowie przygotowanego przez Panią Iwonę Zając, do chóru przełączyła się również publiczność korzystająca z przygotowanych na tę okazję śpiewników. Przed finałem wystąpiła Weronika Kaniowska wzruszając zebranych a na zakończenie części artystycznej wszyscy uroczyście odśpiewali a capella „Rotę”.

Wszystkim występującym serdecznie dziękował i gratulował wójt gminy Stanisław Pacocha odnosząc się do podniosłości wydarzenia w tym jubileuszowym roku. Po zakończeniu części muzycznej zebrani chętnie przyglądali się przygotowanej wystawie często odszukując siebie lub swoich najbliższych na zbiorowych, archiwalnych fotografiach. Wystawę od połowy grudnia będzie można oglądać w CKiAL.

Wydarzenie przygotowała kadra CKiAL (Elwira Sibiga, Małgorzata Gałązka i Piotra Zaborowski) wraz ze Szkołą Podstawową w Gowarczowie.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *