REKLAMA

Ostatni taki Dzień Patrona Szkoły w Fałkowie [wideo, zdjęcia]

W środę (17.05.2017) w Fałkowie odbyła się wyjątkowa uroczystość. Po raz ostatni świętowano tam dzień patrona miejscowego Gimnazjum – Jana Pawła II. To było słodko-gorzkie święto. 

REKLAMA

O godzinie 11.00 społeczność szkolna wzięła udział we mszy świętej w Kościele pw. Świętej Trójcy. Liturgię sprawował ksiądz proboszcz Andrzej Gawryś, który przypomniał pontyfikat Karola Wojtyły. Później już w hali sportowej w Fałkowie wiele ciepłych słów o Papieżu Polaku mówił także wójt gminy Fałków – Henryk Konieczny. –„Ja byłem uczniem ósmej klasy kiedy nastąpił wybór naszego rodaka Karola Wojtyły na posługę papieską do Rzymu. Była to lekcja zajęć plastyczno-technicznych kiedy to zostało ogłoszone. Pamiętam, że wtedy nauczycielem była p. Maria Stolarska. Szanowni Państwo dzisiaj ksiądz proboszcz wiele pięknych słów powiedział i to jest niewyczerpana skarbnica wiedzy i pięknych postaw – Jan Paweł II. On posługiwał w Rzymie przez ponad 26 lat, przykładał całą swoją duszę do pracy. Wykorzystywał cały swój czas by głosić o Chrystusie i uczyć o jego miłości.” – mówił do zgromadzonych wójt Konieczny.

REKLAMA

Po mszy, w której udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie oraz nauczyciele z fałkowskiego gimnazjum oraz podstawówki wszyscy udali się na szkolny plac by złożyć wieńce pod obeliskiem upamiętniającym Jana Pawła II. Później do grupy dołączyli też nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Czermnie. Gości przywitała dyrektor Gimnazjum Agnieszka Lipska. Nie ukrywała ona smutku z powodu już ostatniej tego typu uroczystości. –„To jedenaste święto patrona obchodzone w naszym Gimnazjum. Jedenaste i jak wiecie Państwo wszyscy ostatnie. Także z takim można powiedzieć złamanym sercem dziś będę przemawiać. Nasze gimnazjum aktywnie uczestnicy we wszelkich działaniach związanych z osobą patrona Jana Pawła II. Co roku nasza szkoła uczestniczy w pielgrzymkach uczniów ogólnopolskich szkół Jana Pawła II, uczestniczymy też co roku we wszelkich konkursach związanych z osobą patrona. Corocznie ja jako dyrektor wyjeżdżam na zjazdy dyrektorów szkół papieskich. Żywo uczestniczymy w tych wszelkich działaniach, w których możemy i bardzo nam wszystkim przykro, że dzisiaj obchodzimy to jedenaste i ostatnie Święto Patrona naszej szkoły. Na pewno ta osoba zostanie głęboko w naszych sercach i naszych myślach. Ten piękny okres okres, tych jedenastu lat, kiedy patronem naszej szkoły był Jan Paweł II głęboko pozostanie w naszej pamięci. Ponieważ czeka nas nowa przyszłość chciałabym zakończyć słowami patrona – <<Niech nasza droga będzie wspólna, niech nasza modlitwa będzie pokorna, niech nasza miłość będzie potężna, niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego co się tej nadziei może sprzeciwiać>>” – mówiła wzruszona dyrektor Lipska.

Przypomnijmy, że w związku reformą oświaty wprowadzaną przez rząd Beaty Szydło od nowego roku szkolnego gimnazja będą wygaszane. W przypadku Fałkowa pozostałe dwa roczniki gimnazjalne zostaną wcielone do Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego i będą funkcjonować jako oddziały gimnazjalne w Szkole Podstawowej. Dlatego też nie może być mowy o kolejnych świętach patrona Gimnazjum.

Na zakończenie święta wszyscy przybyli goście, młodzież, ale i mieszkańcy Fałkowa, bo co warto podkreślić była to impreza otwarta, mogli obejrzeć muzyczny spektakl pt. „POPIEŁUSZKO – apostoł Odwagi” przygotowany przez profesjonalnych aktorów z  Polskiego Teatru Historii.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *