REKLAMA

Relacja wideo: Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Końskich

Tradycyjny „Bieg Wilczym Tropem” tym razem nie odbył się w Końskich z uwagi na trudne warunki pogodowe. Mimo to obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych były wyjątkowe. 

REKLAMA

O godzinie 10.00 w auli Szkoły Podstawowej nr 1 rozpoczęła się część artystyczna tego święta. Młodzież przygotowała program w oparciu o „zakazane listy”, czyli o pisma które Żołnierze Niezłomni kierowali do swoich rodzin. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władzy: doradca Wojewody Świętokrzyskiego Tomasz Staniek, burmistrz Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, wicestarosta konecki Andrzej Marek Lenart, czy członkini Zarządu Powiatu Koneckiego Dorota Duda. Najważniejszymi gośćmi byli jednak członkowie koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z prezesem Andrzejem Kosmą na czele. Spotkanie otworzył i poprowadził dyrektor „jedynki” Jarosław Drzazga.

Ważnym elementem święta było  rozstrzygnięcie III Gminnego Konkursu Historycznego „PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘĆ – W HOŁDZIE BOHATEROM”.

REKLAMA

Na konkurs plastyczny wpłynęło 26 prac uczniów klas IV-VII:

Komisja konkursowa w składzie:

-Kamila Dobrowolska – przewodnicząca,
-Wanda Pobocha,
-Justyna Soja-Sadowska

przyznała 3 nagrody i 3 wyróżnienia:

I miejsce – Kacper Woźniak – Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli (opiekun Justyna Soja-Sadowska)
II miejsce Ewa Jakóbczyk – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Końskich (opiekun Elżbieta Sosnowska)
III miejsce – Maja Krauze – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Końskich (opiekun Alina Martyka)

Wyróżnienia:

Emilia Mazur – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Końskich (opiekun Alina Martyka)
Maja Joachimiak – Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli (opiekun Justyna Soja-Sadowska)
Wiktoria Armada – Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli(opiekun Justyna Soja-Sadowska)
W konkursie wiedzy wzięło udział 14 uczestników uczniów klas gimnazjalnych:

Komisja konkursowa w składzie:

-Alina Gwardecka – przewodnicząca
-Marta Długosz
-Iwona Kasielska
-Krystyna Cygankiewicz
-Katarzyna Opala

Przyznała 3 nagrody:

I miejsce – Maria Frączyk – Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli (opiekun Robert Krakowiak)
II miejsce – Karolina Borowiec – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Końskich(opiekun Marta Długosz)
III miejsce – Paulina Mika – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Końskich (opiekun Grażyna Skrobisz)

W konkursie na najlepszą prezentację multimedialną wzięło udział 7 prac multimedialnych uczniów klas gimnazjalnych:

Komisja konkursowa w składzie:

-Dariusz Kowalczyk – przewodniczący
-Krystyna Milczarek
-Jolanta Milczarek

Przyznała 3 nagrody:

I miejsce – Patrycja Tobera – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Końskich (opiekun Marta Długosz)
II miejsce – Mateusz Walkiewicz – Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli (opiekun Robert Krakowiak)
III miejsce – Kuba Przyjemski – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Końskich (opiekun Małgorzata Konieczna)

Na zakończenie spotkania krótką przemowę wygłosił historyk pracujący w Instytucie Pamięci Narodowej dr Marek Jedynak –„Przypomniały mi się jeszcze jedne słowa z Facebooka: słowa, które zostały umieszczone pod relacją z poszukiwań Wyklętych. Ktoś z użytkowników Facebooka napisał jedną rzecz: <<Komuniści zakopując Żołnierzy Wyklętych i chcąc by byli wyklętymi nie wiedzieli, że wrzucają do ziemi ziarno. Ziarno, które wykiełkowało teraz po kilkudziesięciu latach. To Wy jesteście tym plonem.” – zwrócił się do uczniów historyk.

Po akademii w Szkole Podstawowej nr 1 obchody przeniosły się pod pamiątkową tablicę wmurowaną w budynek dawnego Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy 1 Maja w Końskich, która upamiętnia tych wszystkich, którzy cierpieli w czasach komunistycznych. Wartę w tym miejscu pamięci pełnili uczniowie z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich. Tam delegacje samorządowe, szkolne, Związku Kombatantów, czy fanklubu Widzew FC  Końskie złożyły wieńce, a głos zabrali jeszcze przedstawiciele władzy: doradca wojewody Tomasz Staniek, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński i wicestarosta Andrzej Lenart.

„Chciałbym powiedzieć, że jestem głęboko wzruszony programem artystycznym, który zaprezentowała Państwa, konecka młodzież. To są ludzie niezłomni, których pamięć musimy kultywować. Pamięć, którą chciano wymazać przez pięćdziesiąt lat kiedy byliśmy pod okupacja sowiecką.” – mówił do zgromadzonych w miejscu pamięci Tomasz Staniek, doradca wojewody świętokrzyskiego.

„To miejsce jest szczególnie ważne. Tutaj bito, przesłuchiwano i mordowano kwiat AK-owskiej młodzieży z terenu powiatu i tych, którzy znaleźli się na terenie powiatu. To miejsce z tym mottem powinno stać się naszym mottem działania na co dzień.” – mówił szczególnie do zgromadzonej młodzieży wicestarosta Lenart.

„Chciałbym przypomnieć, że w dniu dzisiejszym obchodzimy trzeci raz na terenie miasta Narodowy Dzień Poświęcony Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tych, którzy walczyli w obronie Polski i Polaków, tych którzy walczyli w imię Polski i Polaków, którzy walczyli w obronie nas wszystkich. Zarówno tej stojącej przed nami młodzieży, ale również i nas nieco starszych.” – mówił Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Końskich.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Relacja wideo: Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Końskich

  1. 2:22 czy to Burmistrz Zieliński wyciera kozy pod nosem rękawiczką czy kombatant? bo oboje mają brązowe rękawiczki… „MISZCZ”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA