REKLAMA

Pierwszy raz zorganizowano Pilczyckie Michałki [wideo, zdjęcia]

Artystycznym zwieńczeniem odpustu w Pilczycy były tzw. Pilczyckie Michałki. Sobotnia impreza okazała się być bardzo udaną. 

REKLAMA

„To taka uroczystość z okazji odpustu i wczorajszego święta patrona parafii Pilczyca – Michała. Inicjatywa jest Stowarzyszenia na rzecz Ziemi Pilczyckiej, oni chcieli uświetnić w jakiś sposób tę uroczystość. Z zadań własnych gminy, czyli współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi przeznaczyliśmy pewną kwotę na stworzenie takiej uroczystości. Pierwszy raz w tym roku to się odbywa i myślę, że się przyjmie, bo nasz odpust wart jest takiej ładnej artystycznej, czy malarskiej oprawy.” – tłumaczył nam Robert Wielgopolan, wójt gminy Słupia (Konecka).

Święto mieszkańców związane z odpustem połączono także z jubileuszem 50-lecia wiejskiego budynku. Obecnie mieści się w nim dom dziennego pobytu Senior Vigor, ale w obiekt ten służył mieszkańcom Pilczycy od dawna na wiele różnych sposobów. –„To jubileusz pilczycki. W tej chwili mówimy o 50-leciu funkcjonowania tego obiektu, a że on służy wszystkim to wiemy bardzo dobrze i że służył dobrze przez wszystkie lata to teraz usłyszymy.”  – mówiła Krystyna Kuder, przewodnicząca Rady Gminy w Słupi.

REKLAMA

I faktycznie usłyszeliśmy historię tego budynku wyśpiewaną przez lokalny zespół ludowy. Natomiast tekst napisała pani Teresa Kucharska.

Swoje zwieńczenie w sobotę podczas Michałków miał też plener artystyczny „Pilczyca Kwiatami Malowana” zorganizowany przez lokalną malarkę, Gabrielę Polewską. Przez jakiś czas prowadziła ona warsztaty w domu Senior Vigor.-„Tu właśnie w tym domu spotykali się mieszkańcy Pilczycy, ale i innych miejscowości z całej gminy by malować. Pod czujnym okiem, patronatem artystki malarki z naszej gminy osoby te malowały obrazy, które teraz są tu wystawione. One ozdobią też ściany tego budynku. A całym zakończeniem tego pleneru malarskiego jest dzisiejsza uroczystość. Dlatego jest tu dziś trochę malarsko, trochę muzycznie. Takie wydarzenie artystyczne to jest.” – opowiada nam wójt Wielgopolan.

Nie byłoby jednak Pilczyckich Michałków bez Stowarzyszenia na rzecz Ziemi Pilczyckiej. Wójt Robert Wielgopolan bardzo chwali sobie współpracę z organizacjami pozarządowymi. – „Jest to wspaniała inicjatywa, że te stowarzyszenia, które funkcjonują na terenie naszej gminy chcą takie uroczystości i imprezy organizować. Tydzień temu w Mninie mieliśmy podsumowanie tych działań – pieczenie chleba, przekazanie wiadomości dla młodzieży i zakończenie też się tak odbywało. Wszelka inicjatywa oddolna jest bardzo ciekawa, chcemy to promować, chcemy pomagać w rozwoju takich wydarzeń.” – tłumaczy wójt.

Podczas imprezy każdy mógł poczęstować się przysmakami z grilla, a o oprawę muzyczną zadbały szkolne oraz ludowe zespoły.

Zdjęcia:

REKLAMA