REKLAMA

Pociągi osobowe pojawią się w gminie Końskie?

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego między Łodzią a Warszawą w miejscowości Stanisławów koło Baranowa paradoksalnie może bardzo pomóc gminie Końskie. Pojawiły się pierwsze sygnały mówiące o tym, że przystanek kolejowy i łącznica mogą powstać w miejscowości Wąsosz Konecka. 

REKLAMA

Wąsosz Konecka została wytypowana jako miejsce powstania przystanku kolejowego łączącego linię nr 8 i 25.

W ostatnich miesiącach elektryfikację przeszła linia kolejowa łącząca Opoczno Południe z Tomaszowem Mazowieckim, dzięki czemu dostęp do szybkiej kolei, która przejeżdża przez ten pierwszy przystanek otrzymają kolejne tysiące osób. Urząd Marszałkowki Województwa Łódzkiego ma nadzieję, że jego świętokrzyski odpowiednik zdecyduje się na wyłożenie pieniędzy także na elektryfikację linii między Skarżyskiem, a Opocznem przez Końskie. Potrzeba jest duża – wielu mieszkańców powiatu koneckiego oraz skarżyskiego na własną rękę dojeżdża do Opoczna by wsiąść w pociąg do Warszawy, czy Krakowa. Najnowsze informacje wskazują na to, że pociągów osobowych w powiecie koneckim możemy doczekać się także dzięki inwestycji w inną linię – to sprawa mocno powiązana z Centralny Portem Komunikacyjnym.

REKLAMA

Stworzenie odcinka Tumlin – Wąsosz Konecka zostało wpisane do strategicznego dokumentu dotyczącego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Taki fragment drogi kolejowej miałby przyczynić się do dojazdu np. z Kielc do CPK w zaledwie godzinę. Odcinek ten połączyłby linię kolejową nr 8 (Warszawa – Kielce – Kraków) z linią nr 25 (Sandomierz – Skarżysko – Opoczno).

Łącznica w naszej gminie wraz z budową linii do Tumlina kosztowałaby około 400 milionów złotych. W rządowym programie jej wykonanie zapisane jest do 2025-2027 roku. Pieniądze miałyby pochodzić z wielu źródeł, w tym z funduszy europejskich. Do pomysłu przychylnie podchodzi także Zarząd Województwa Świętokrzyskiego z marszałkiem Adamem Jarubasem na czele. Czekamy na podjęcie już konkretnych działań.

REKLAMA

3 thoughts on “Pociągi osobowe pojawią się w gminie Końskie?

  1. po co jechać ze skarżyska do opoczna by wsiąść w pociąg do warszawy lub krakowa???? czy są jakiekolwiek oszczędnośći czasu czy kasy? NIE. kto to pisał?

  2. Wąsosz Konecka?, chyba Konecki. … jedź do Wasosza Koneckiego w: : Obwieszczenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. Dz.U. 2015 poz. 1636

  3. Z Końskich po kablu będzie się opłacało jechać do stolicy, nad morze, do Łodzi, w góry, czy gdziekolwiek kto będzie miał życzenie. Teraz podróż autobusem nie należy do szybkich, a tym bardziej komfortowych. Czekam z niecierpliwością!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA