REKLAMA

Podróżowanie kamperem – co trzeba wiedzieć?

Turystyka kempingowa ma swoich zwolenników i przeciwników. Wielu zanim opowie się po którejkolwiek ze stron woli sprawdzić na własnej skórze, czy zwiedzania świata kamperem przypadnie im do gustu.

REKLAMA

Jak ujawnia Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, na ten moment zarejestrowanych jest około 2 tys. kamperów. W roku 2017 w Centralnej Ewidencji Pojazdów dokonano rejestracji około 200 tego typu pojazdów, co było o 14 proc. więcej niż w roku poprzednim. Widać zatem, że zainteresowanie karawaningiem w naszym kraju jest coraz większe.

REKLAMA

W dalszej części artykułu podpowiadamy tym, którzy nie wiedzą jak przygotować się do podróży kamperem, co trzeba zrobić jeszcze przed wyjazdem i jak uniknąć mandatu na trasie.

Korzystniej jest kupić kamper czy wypożyczyć?

Osobom dopiero co rozpoczynającym swoją przygodę z podróżowaniem kamperem zdecydowanie zaleca się wypożyczenie tego typu pojazdu. Za wynajem kampera zapłacimy od 200 do 800 złotych za dobę (w zależności od marki, modelu, wyposażenia i sezonu), do tego dojdzie tylko koszt przygotowania go do jazdy i kaucja. Jeśli chodzi o zakup kampera, koszty te będą dużo wyższe. Sam zakup nowego kampera to wydatek rzędu 100-200 tys. zł. Oczywiście możemy wybrać pojazd z rynku wtórnego, ale za taki w dobrym stanie technicznym i tak przyjdzie nam zapłacić nie mniej niż 50 tys. zł. A to nie wszystko. Pojawią się jeszcze koszty serwisowania i ubezpieczenia kampera, które mogą wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Przykładowe ubezpieczenie dla kampera, dokładny opis kosztów i zakresu ochrony znajdziesz na stronie: https://www.motorhomeprotect.co.uk/motorhome-insurance/.

O czym musisz pamiętać?

Niektórym wydaje się, że technika prowadzenia kampera niczym nie różni się od tej, jaką stosujemy przy jeździe zwykłą osobówką. Ale samochód kempingowy jest większy, dłuższy i cięższy, dlatego każdemu przesiadającemu się z samochodu osobowego na kamper z początku kierowanie nim może sprawiać niemałą trudność. Ponadto na drodze trzeba zachować czujność, uważając na mosty i inne przejazdy, wystające nad drogą gałęzie, latarnie i reklamy. Problem mogą stanowić też wąskie uliczki, przez które nie sposób przejechać.

Nie zapominajmy, że prawo o ruchu drogowym dla kampera ma inne rozporządzenia niż dla samochodu osobowego. Warto więc jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, z jaką prędkością możemy jechać w terenie zabudowanym a z jaką poza nim, żeby jechać bezpiecznie i nie dostać mandatu.

REKLAMA

Dodaj komentarz