REKLAMA

Policjanci wspominali koneckich bohaterów na 100-lecie odzyskania niepodległości [wideo, zdjęcia]

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Końskich insp. Waldemara Cisowskiego, zorganizowano w tutejszej jednostce niezwykła lekcję historii. Wyjątkowość tego spotkania polegała przede wszystkim na tym, że wspomniano na nim między innymi zapomnianych bohaterów Ziemi Koneckiej jak również patrona świętokrzyskiej Policji płk Jana Piwnika ,,Ponurego”. To bohaterowie, którzy walczyli w obronie ojczyzny.

REKLAMA

Sala narad w Komendzie Powiatowej Policji w Końskich na chwilę zamieniła się w lasy partyzanckie z okresu drugiej wojny światowej. Spotkanie, w którym uczestniczyła młodzież z klas mundurowych w koneckich szkołach otworzył komendant Waldemar Cisowski. –„Jakbyśmy nie nazwali tego naszego dzisiejszego spotkania to jest ono przede wszystkim poświęcone odzyskaniu przez Polskę niepodległości i stuleciu tego wydarzenia. To hasło „niepodległa” jest wśród nas. Myśleliśmy jak się do tego odnieść, jak uczcić tę okoliczność i postanowiliśmy, że bez jakiegoś takiego zadęcia politycznego, czy innych konotacji zrobimy spotkanie by połączyć przede wszystkim z tym naszą służbę policyjną, pokazać historyczne uwarunkowania również pracy w policji z perspektywy też tego, że siedzą tutaj uczniowie i studenci szkół mundurowych, którzy być może niebawem będą pracowali w służbach ochrony państwa. Chcieliśmy by oni usłyszeli relacje ludzi, którzy powiedzą nam jak wyglądały takie historie ludzi z naszego terenu, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości.” – mówił we wstępie do spotkania komendant Cisowski.

W niezwykłą podróż w czasie poprowadzili zaproszonych na to spotkanie wyjątkowi prowadzący: Szczepan Mróz – Prezes Stowarzyszenia Pamięci Ponury- Nurt, Konrad Łęcki – reżyser, scenarzysta , Grzegorz Bernaciak z Muzeum Oręża Polskiego oraz Marek Kozerawski – regionalista, miłośnik historii –„Chciałbym Państwu zaprezentować sylwetki dwóch synów Ziemi Koneckiej, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Przedstawię życiorys Sylweriusza Jaworskiego – żołnierza Hubala, Ponurego, Nurta, Piwnika oraz Władysława Dudzika – żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie.” – mówił Kozerawski.

REKLAMA

Podczas spotkania przybliżone zostały sylwetki żołnierzy partyzanckich, którzy niejednokrotnie zdrowie i życie oddali w obronie ojczyzny. Wszyscy wspomniani byli blisko związani z powiatem koneckim.  Marek Kozerawski opowiedział historie dwóch zapomnianych bohaterów ziemi koneckiej, czyli Sylweriusza Jaworskiego oraz Władysława Dudzika. Z kolei  Szczepan Mróz skupił się na działalności partyzanckiej patrona świętokrzyskich policjantów Jana Piwnika ,,Ponurego” oraz jednego z jego najlepszych podkomendnych, czyli Waldemara Szwieca ,,Robota”, który działał na terenie ziemi koneckiej. Reżyser Konrad Łęcki opowiedział o swojej działalności artystycznej oraz planowanej wkrótce produkcji kolejnego filmu o walkach partyzanckich, którego scenerią będzie Ziemia Konecka. Wśród dodatkowych atrakcji można było zobaczyć z bliska broń partyzancką, którą niezwykle dokładnie omówił Grzegorz Bernaciak. Przygotowane eksponaty, unikalne w swojej rzadkości na skalę światową niezwykle zaciekawiły młodzież i zaproszonych gości. Kończąc spotkanie, wyświetlona została projekcja filmu pt. ,,Robot- niezwykła historia Waldemara Szwieca’’ -cichociemnego, dowódcy II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *