REKLAMA

Sporo zmian podczas wakacji w koneckich szkołach [wideo]

W oświacie od zawsze było tak, że jedni w wakacje odpoczywali, a inni pracowali. Nie próżnują choćby dyrektorzy szkół, w których trwają remonty. 

REKLAMA

Przyjrzeliśmy się temu co w letnim okresie dzieje się w placówkach zarządzanych przez gminę Końskie. –„Okres wakacji to dobry okres na wszelkiego rodzaju działania o charakterze remontowo-budowlanym, organizacyjnym w placówkach naszej gminy. Wiemy, że wejście w życie reformy to 1 września. Zmiany ustawy sprawiają, ze musimy szereg działań dostosować do jej potrzeb. Przede wszystkim chcę tu powiedzieć o klasopracowniach przedmiotowych z biologii, chemii, geografii. To są nowe elementy, które pojawiają się w ramowych planach nauczania i dyrektorzy szkół podstawowych czynią starania aby dostosować sale lekcyjne pod kątem nowego wymiaru edukacyjnego. Trwają tam więc prace przystosowujące te klasopracownie do potrzeb.” – tłumaczy Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Końskich odpowiedzialny za edukację.

Dostosowywanie klasopracowni w szkołach podstawowych pod nowe przedmioty trwa niemal we wszystkich placówkach. W wielu ze szkół odbywają się też mniejsze i większe remonty. Ten największy dotyczy dachu nad fragmentem szkoły w Stadnickiej Woli, a także na całej hali sportowej przy tej placówce. Budynki te w ostatnich latach po prostu przeciekały –„Pojawiły się pewne problemy związane z dachem. W tej chwili jesteśmy już po przetargu. Firma weszła już na budowę i będzie realizowała przebudowę tego dachu za kwotę 230 tysięcy złotych. Okres trwania prac to 31 sierpień bieżącego roku.” – mówi Jasiński.

REKLAMA

Tak prezentuje się nowa hala sportowa w Dziebałtowie.

Renowacji doczekało się wiele szkolnych i przedszkolnych stołówek. Największe zmiany dotknęły Przedszkola nr 3, gdzie kuchnia powstała niemal od zera. Inne zmiany są nieco bardziej rozciągnięte w czasie. –„Chcemy w Szkole Podstawowej w Nieświniu dostosować pod kątem potrzeb funkcjonowania placówki tę część, w której dziś mieści się NZOZ Południowa i odbywają się badania pacjentów. Chcemy dostosować to pod kątem potrzeb szkolnych i przedszkolnych. Trwają prace związane z dokumentacją techniczną. Na jesieni będziemy wiedzieć co dalej z tą częśćią obiektu.”  – opowiada wiceburmistrz odpowiedzialny za edukację.

W Dziebałtowie buduje się hala sportowa, która ma służyć nie tylko uczniom, ale i całej lokalnej społeczności. Do użytku ma ona zostać oddana z końcem września. Natomiast stara sala gimnastyczna ma być przerobiona na nowoczesne przedszkole, tam prace rozpoczną się już w nowym roku szkolnym. Ostatnio rozstrzygnięto także przetarg na termomodernizację dwóch Zespołów Placówek Oświatowych: w Nieświniu oraz w Pomykowie, a prace tam spodziewane są w najbliższych miesiącach. W innych szkołach także dzieje się dużo. –„W Szkole Podstawowej nr 2 oraz w Szkole w Dziebałtowie realizowany jest projekt w zakresie pracowni edukacyjnych: ekologiczno-przyrodniczych. W ramach tego programu dokonaliśmy przetargu w zakresie zakupu pomocy dydaktycznych na potrzeby realizacji tego zadania. Projekt opiewa na kwotę nieco ponad 40 tysięcy złotych.” – informuje wiceburmistrz Jasiński.

Spory remont przechodzi budynek szkoły w Stadnickiej Woli.

Wymieniliśmy tylko największe obecnie realizowane projekty związane z remontami, pracami budowlanymi lub nowym wyposażeniem dla szkół. We wszystkich placówkach gminy Końskie trwają bieżące naprawy i mniejsze remonty tak by uczniowie mogli rok szkolny 2017/2018 rozpocząć w odnowionych warunkach lokalowych.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *