REKLAMA

Starzy zastępcy i nowy wydział w koneckim magistracie [wideo]

Marcin Zieliński i Krzysztof Jasiński w kolejnych latach będą pełnić funkcje wiceburmistrzów Końskich. W urzędzie otworzony został za to nowy wydział zajmujący się drogami. To jednak nie oznacza wzrostu zatrudnienia, bo przechodzi do niego część urzędników z dotychczasowego Wydziału Inwestycji. 

REKLAMA

„Wydzielenie z Wydziału Inwestycji nowego Wydziału Dróg jest związane z kilkoma rzeczami. Po pierwsze w ubiegłej kadencji udało nam się bardzo, ale to bardzo nadrobić idące w dziesięciolecia zaniedbania dotyczące gminnych dróg publicznych. Te 180 zadań drogowych wykonanych w poprzednich czterech latach zbliżyło nas bardzo do sytuacji, gdzie właściwie za jakiś czas nie będziemy mieć drogi o nawierzchni szutrowej. Problem inwestycji przestaje być więc czymś bardzo palącym. Oczywiście są resztówki do wykonania i mamy tego świadomość. Czekają nas jednak duże inwestycje drogowe, które będziemy starać się robić w jakimś montażu finansowym z programami pomocowymi. Z kolei przebudowa tych dróg rodzi innego rodzaju zadania. Mianowicie przygotowanie całego anturażu prawniczego związanego z wydawaniem decyzji administracyjnych o dopuszczeniu lokalizacji obcych urządzeń w pasie drogowym, do budowy i projektowania zjazdów. To wszystko co przy drogach gruntowych nie miało większego znaczenia przy drogach asfaltowych staje się istotnym elementem pracy urzędu.” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

I to właśnie tak zwaną papierologią związaną z pozyskiwaniem funduszy na budowę dużych odcinków drogowych ma zajmować się nowy Wydział Dróg Gminnych. Włodarze chcą także by działania nowego wydziału zmierzały do opracowania porozumień z powiatem i województwem w celu zamiany niektórych odcinków drogowych tak by danemu samorządowi łatwiej było o niego dbać, np. podczas zimowego odśnieżania. Chodzi o to by doprowadzić do sytuacji, w której drogi np. idące przez centrum Końskich w końcu należały do gminy, a nie innych jednostek. Wreszcie Wydział Dróg mógłby zająć się kwestią reklam w przestrzeni drogowej tak by mniej zanieczyszczały nasz krajobraz.

REKLAMA

Wiele dróg na terenie gminy Końskie przeszło już remonty. O ich stan dbał będzie nowy wydział.

Powstanie nowego wydziału nie oznacza w tym wypadku zatrudniania nowych urzędników. W całości stworzą go bowiem osoby dotychczas pracujące w Urzędzie Miasta i Gminy w Końskich –„Pozostajemy w obrębie tej samej kadry, która pracowała w Wydziale Inwestycji. Zaproponowałem stanowisko naczelnika kierownikowi referatu drogowego Karolowi Urbanowi. On jest świetnie merytorycznie przygotowany do tej roli i to co najbardziej predysponuje go do wykonywania takiej pracy to znakomity kontakt z radnymi, sołtysami, a więc i umiejętność i łatwość szybkiego reagowania na bieżąco zgłaszane potrzeby.” – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że Wydział Inwestycji wciąż będzie kontrolował wszystkie sprawy związane z największymi budowami i remontami dróg w gminie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *