REKLAMA

Szwankuje wentylacja? Trzeba sprawdzić nie tylko wiatraczki, ale też stan węży odciągających

Utrzymanie temperatury w pomieszczeniu na odpowiednim poziomie wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń. Zarówno przenikliwy chłód, jak też nieznośne upały pogarszają samopoczucie, obniżają efektywność, a w pewnych sytuacjach stanowią wręcz śmiertelne zagrożenie. Klimatyzacja skutecznie rozwiązuje problem poprzez zasysanie gorącego powietrza i wypychanie go na zewnątrz. Podobnie postępuje się w innych przypadkach, kiedy zamknięta przestrzeń wymaga wentylacji – choćby w przemyśle.

REKLAMA

Uszkodzony przewód sprawia, że cały system przestaje funkcjonować prawidłowo

REKLAMA

Urządzenia chłodzące występują w kilku podstawowych odmianach. Niektóre wymagają nabicia specjalnym gazem, inne działają w sposób czysto mechaniczny. W instalacjach klimatyzacyjnych powszechnie wykorzystuje się węże ssawne, które mają za zadanie odprowadzić na zewnątrz powietrze zaciągnięte przez system wentylatorów. Co się dzieje w sytuacji, kiedy elastyczny materiał nie wytrzymuje obciążeń? Rozgrzana mieszanina gazów wydostaje się z powrotem do pomieszczenia – błędne koło. W takim wypadku absolutnie nie ma mowy o odczuwalnym zbiciu temperatury, które poprawiłoby komfort pracy bądź samego przebywania w danym miejscu. Z tego względu należy regularnie kontrolować stan całej aparatury odpowiedzialnej za chłodzenie i wentylację zamkniętych przestrzeni. Zwlekanie z potrzebną wymianą nie przyniesie niczego dobrego, a prowizoryczne naprawy nie mają szansy powodzenia – lepiej zdać się na fachowców, którzy faktycznie znają się na rzeczy.

Wymiana powietrza nie ogranicza się tylko i wyłącznie do problemu gorąca

Co ciekawe węże ssawne bardzo podobne do tych używanych w klimatyzacji z powodzeniem stosuje się również w nieco innych przypadkach. Jak choćby do odprowadzania spalin z silników w warsztatach samochodowych albo usunięcia gazów spawalniczych z hali produkcyjnej. Naturalnie specjalistyczna armatura przemysłowa musi spełniać szereg norm, zanim dany model zostanie dopuszczony do użytku w określonych warunkach. Jak tłumaczą znawcy branży z firmy MiDaTech: najważniejsze parametry dla tego rodzaju węży ssawnych to szczelność, elastyczność oraz odporność. Przewód wystawia się na działanie nie tylko wysokich temperatur, ale też chemikaliów i czynników pogodowych. Giętka rura musi mieć również odpowiednią średnicę, aby system wentylacyjny osiągnął właściwą wydajność. Specyficzne okoliczności wymagają stosownych rozwiązań, o co dbają producenci takich akcesoriów.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *