REKLAMA

Twórcy Muzeum w Adamowie szukają sponsora. Chcą stworzyć wystawę na 100-lecie Niepodległości [wideo, zdjęcia]

Teresa i Jan Krawczykowie w Adamowie w gminie Smyków jedenaście lat temu stworzyli fantastyczne miejsce dla miłośników naszego regionu i historii – Muzeum Ludowe. Od tamtej pory małżeństwo ocaliło od zapomnienia wiele przedmiotów i dokumentów. Teraz chcą stworzyć zupełnie nową wystawę z okazji 100-lecia Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. Potrzeba jednak sponsorów, którzy pomogliby w wyeksponowaniu bogatych zbiorów Państwa Krawczyków. 

REKLAMA

„Kiedy w grudniu myślałem o tym jakby uczcić Stulecie Odzyskania Niepodległości wpadł mi pomysł by zrobić wystawę o tematyce <<Marszałek Józef Piłsudski – Naczelnik Państwa Polskiego na monetach obiegowych, kolekcjonerskich, próbnych i klipach.>>. Wszystkie monety przedwojenne i powojenne, które miałem skompletowałem i przystąpiłem do realizacji wystawy.” – opowiada nam Jan Krawczyk, opiekun i twórca Muzeum Ludowego w Adamowie.

Obiekty Muzeum Ludowego są w pełni zapełnione wystawami stałymi. Brakuje w nich miejsca na nowy, jubileuszowy projekt. Zwłaszcza, że chodzi o pokazanie nie tylko monet. Jan i Teresa Krawczykowie wspólnie ze swoimi przyjaciółmi zgromadzili też wiele interesujących map, statuetek, medali i opisów historycznych dotyczących czasów walki Polski o Niepodległość, a w szczególności dotyczących wymarszu Pierwszej Brygady Kadrowej z Oleandrów Krakowskich do Kielc  w 1914 roku i całego szlaku I Kadrowej.  -„Nie było gdzie tej wystawy zrobić. Przy pomocy p. Mariana Kossaka, który jest równocześnie członkiem naszego stowarzyszenia i on zaprojektował wiatę i udało nam się wykonać konstrukcję tej wiaty. Zabrakło nam pieniędzy, bo nie mamy dużo sponsorów.” – tłumaczy Jan Krawczyk.

REKLAMA

Potrzebne jest miejsce pod nową wystawę Muzeum Ludowego w Adamowie.

I to właśnie głównie na dokończenie budowy specjalnej wiaty potrzebne są środki. Organizatorzy chcieliby ją zadaszyć, położyć parkiet oraz zabudować z trzech stron tak by ochronić eksponaty. –„Zwracamy się z prośbą o możliwe przesyłanie jakiś środków pieniężnych na adres Muzeum Ludowego w Adamowie.”  – mówi twórca muzeum.

Pomóc można kontaktując się bezpośrednio ze Stowarzyszeniem Miłośników Adamowa i Muzeum Ludowym: adres – Adamów 15, 26-212 Smyków; telefon: 696 337 250. 

Dodajmy, że zbiory muzeum można oglądać bezpłatnie zawsze od lipca do listopada każdego roku. Natomiast już 4 sierpnia o godzinie 16.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej 100-leciu Odzyskania Niepodległości Przez Polskę. Warto będzie zajrzeć, bo zbiory które my już widzieliśmy prezentują się naprawdę imponująco!

Zdjęcia:

REKLAMA

Comments are closed.