REKLAMA

Uczestnik Powstania Warszawskiego oddał hołd bohaterom Konecczyzny [zdjęcia]

Przy okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przypominamy ostatnią wizytę jednego z uczestników tego narodowego zrywu w Końskich. Kilka miesięcy temu gościł u nas Jakub Nowakowski ps. Tomek. 

REKLAMA

Przypominamy też, że już dziś w Końskich odbędą się obchody upamiętnienia 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O tym poniżej.

Jakub Nowakowski ps. Tomek na cmentarzu w Końskich.

REKLAMA

Odwiedziny powstańca w Końskich były swego rodzaju rewizytą. Od wielu lat konecczanin mecenas Jan Nowak uczestniczy aktywnie w upamiętnianiu poległych w Powstaniu Warszawskim na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jest on członkiem Społecznego Komitetu Opieki Nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”. I właśnie na zaproszenie mecenasa Nowaka do Końskich by spotkać się z młodzieżą z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Stadnickiej Woli przyjechał Jakub Nowakowski ps. Tomek. – „W kwietniu reprezentujący i przewodniczący środowisku żołnierzy Batalionu Zośka 93-letni Powstaniec Warszawski Pan Jakub Nowakowski ps. Tomek oddał hołd poległym żołnierzom Armii Krajowej spoczywającym na naszym cmentarzu i opowiedział o swoich przeżyciach powstańczych uczniom w Zespole Szkół w Stadnickiej Woli im Armii Krajowej. Pan Jakub był niezwykle wzruszony, a chyba wszyscy mieli ogromną satysfakcję z tego spotkania.”  – opowiada nam mecenas Nowak.

Tak jak powstaniec w kwietniu oddał hołd poległym w czasie II Wojny Światowej Konecczanom tak dziś my wszyscy będziemy mieli szansę oddać cześć poległym w trakcie Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00 odbędzie się zbiórka pod Kolegiatą św. Mikołaja. Tam też zawyją syreny z wozów strażackich naszych Ochotniczych Jednostek Straży Pożarnych. Chwilę później delegacje będą składać wieńce pod Pomnikiem Harcerzy w Parku Miejskim, a następnie odbędzie się minikoncert pieśni powstańczych (w wykonaniu Jednostek Strzeleckich i muzyka Jana Bukłada, w okolicy Informacji Turystycznej pod jednym ze skrzydeł pałacowych). 

Mecenas Jan Nowak z Jakubem Nowakowskim i Januszem Maruszewskim żołnierzami Batalionu Zośka

REKLAMA