REKLAMA

W 78 lat po bitwie mieszkańcy Rudy Malenieckiej pamiętają o bohaterach [wideo, zdjęcia]

Dokładnie 6 września 1939 roku nad rzeką Czarną w Rudzie Malenieckiej doszło do starcia Partyzantów z siłami nazistowskimi. To była pierwsza bitwa żołnierzy polskich z niemieckimi na terenie Konecczyzny. Z tej okazji co roku mieszkańcy gminy Ruda Maleniecka upamiętniają tę datę. 

REKLAMA

Zazwyczaj obchody te organizowane są na placu tuż przy wjeździe do Rudy Malenieckiej. Tam  już od 8 lat stoi obelisk przypominający o wojennych wydarzeniach. Jednak z uwagi na brzydką aurę w ostatnią niedzielę władze gminy zdecydowały się przenieść uroczystość do miejscowego kościoła pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. W asyście druhów z OSP Ruda Maleniecka oraz sztandarów odbyła się tam uroczysta msza święta. Po niej krótką część oficjalną poprowadził wójt gminy Leszek Kuca.  W niej zaś głos zabrali – sekretarz powiatu koneckiego Zbigniew Sadorski oraz Marcin Piętak – doradca wojewody świętokrzyskiego.

„Po raz ósmy od uroczystego odsłonięcia obelisku upamiętniającego wydarzenia września 1939 roku spotykają się w tym miejscu przedstawiciele władzy publicznej różnego szczebla, stowarzyszeń, jak i mieszkańcy gminy Ruda Maleniecka. Jest młodzież szkolna, dla której to żywa lekcja historii. Dla nas dorosłych obywateli to moment refleksji i mobilizacji do lepszej pracy. W imieniu samorządu powiatu koneckiego składam hołd poległym żołnierzom, bohaterom września 1939 roku. Cześć ich pamięci.” – powiedział Sadorski.

REKLAMA

 

„Serdecznie dziękuję samorządowi gminy Ruda Maleniecka za zaproszenie. Wrzesień to szczególny czas pamięci i zadumy dla wszystkich Polaków. To tutaj w Rudzie Malenieckiej przed 78 laty, 6 września miała miejsce jedna z pierwszych bitew obronnych na Konecczyźnie. […] Chcemy pokłonić się oddając hołd żołnierzom poległym bohatersko z rąk Niemców w obronie Rzeczypospolitej.” – odczytał list od wojewody jego doradca Marcin Piętak.

Następnie krótką część artystyczną przedstawiła młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej. Po niej na przykościelnym placu mieszkańcy mogli posilić się pyszną grochówką, a oficjalne delegacje udały pod obelisk by złożyć tam znicze i kwiaty. Hołd poległym oddawał wójt Kuca będący na czele delegacji gminnej, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Wojciech Owczarek oraz Zbigniew Sadorski jako reprezentacja powiatu koneckiego, przedstawiciele szkoły z Rudy Malenieckiej, Marcin Piętak jako przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego oraz reprezentant kieleckiego Kuratorium Oświaty.

Zdjęcia:

REKLAMA