REKLAMA

W koneckiej Pływalni woda będzie czystsza! [wideo]

Remont przeprowadzany w ostatnich dniach na Pływalni Miejskiej w Końskich ma przynieść dwie korzyści: dużą oszczędność dla tej jednostki, a także czystszą wodę, pozbawioną zapachu chloru dla jej klientów. 

REKLAMA

Na pierwszy rzut oka na basenie nie zmieniło się wiele, ale w rzeczywistości kapitalny remont przeszło serce tego obiektu – wymieniono filtry oraz pompy. – „To faktycznie serce Pływalni Miejskiej, ponieważ to co jest za moimi plecami to są filtry, stacja uzdatniania wody i jak widać zmiana jest technologii, zmiana jest przede wszystkim tych filtrów i zmiana jest złoża. To ma przełożyć się na jakość wody w basenie.” – tłumaczy Andrzej Mijas, dyrektor obiektu.

Czystość wody i brak zapachu chloru to zasługa nowych filtrów. Stare już przeciekały, a poza tym przepuszczały sporo nieczystości – nie były one wymieniane od początku istnienia basenu, czyli od końca lat dziewięćdziesiątych. Nowe są zaś wykonane w zupełnie innej technologii. –„To jest właśnie próbka warstw nowego złoża. Jest to złoże szklane – dwie warstwy i trzecia warstwa to węgiel aktywowany i kokos. Te trzy warstwy zapewniają filtrację na poziomie 99,9 % wszystkich zanieczyszczeń stałych. Do tej pory przy starym piaskowo-węglowym złożu to było mniej więcej oceniane na około 70 %, a więc te różnice są ogromne, a biorąc pod uwagę, że złoże piaskowe się nie starzeje to te parametry idą w dół. To złoże się nie starzeje i mam nadzieję, że będziemy mieć bardzo wymierny efekt w postaci czystości wody.” – opowiada dyrektor Mijas.

REKLAMA

Dyrektor Pływalni Miejskiej w Końskich Andrzej Mijas demonstruje jak wygląda wnętrze nowych filtrów.

Nowy system filtracji jest już wprowadzany, a jego efekty w pełni będzie można zaobserwować za trzy miesiące. Wymienione zostały także pompy wodne. Dotychczas działały trzy tego typu urządzenia na zmianę. Teraz podłączone zostały dwie nowoczesne pompy, które razem zużywają o połowę mniej energii elektrycznej niż te sprzed remontu. Dzięki rzadszemu przepompowywaniu brudnej wody pływalnia odczuje oszczędności także na tym polu. Koszt tego remontu to około 140 tysięcy złotych. Pokryto go ze środków miasta i gminy Końskie.

Klienci na konecki basen mogą przychodzić już od najbliższego poniedziałku.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *