REKLAMA

Zakończenie roku Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Końskich [wideo, zdjęcia]

We wtorek miało miejsce uroczyste zakończenie roku uniwersyteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w koneckim Domu Kultury! 

REKLAMA

Wydarzenie było przesycone artystycznym duchem słuchaczy UTW. Odbyły się występy muzyczne chóru, solistów, skecze kabaretowe. Na imprezie pojawili się burmistrz Miasta i Gminy Końskie, Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński oraz nowy starosta powiatu koneckiego Grzegorz Piec.

REKLAMA

„Tę lukę, która jest teraz w kulturze w mieście wypełniają właśnie osoby dojrzałe wiekiem. […] Czy to uroczystości, czy jakieś spotkania studenci tego uniwersytetu są na nich.” – mówił Grzegorz Piec.

Frekwencja dopisywała. Po twarzach przybyłych widać było, że dobry humor nie opuszczał słuchaczu UTW mimo wielkiego upału i dusznej atmosfery. Był to już czwarty rok działalności placówki.

„Z jednej strony to jest samoistna inicjatywa, pomysł kilku osób podchwycony przez najpierw kilkanaście osób, potem kilkadziesiąt, teraz pewnie i kilkaset. To jest przykład tego, jak oddolnie można budować aktywność społeczną, obywatelską w takich formach, które są najbardziej pożądane przez zainteresowanych. Z drugiej strony państwo z Uniwersytetu Trzeciego Wieku pokazują, że jeżeli zamykają się jedne drzwi to otwierają się inne.” – oceniał Krzysztof Obratański.

Członkowie UTW znani są z obecności i udziału w wielu wydarzeniach kulturalnych w ciągu całego roku.

„Uniwersytet nie żyje do wewnątrz, nie żyje dla siebie, dla swoich członków. Żyje na zewnątrz. To, co robi, co wymyśla, czego się uczy bardzo szybko przekazuje innym w różnych formach. […] Trudno tego nie podziwiać, nie przyklasnąć.” – wypowiedział się burmistrz Końskich.

Uniwersytet Trzeciego Wieku liczy obecnie 186 słuchaczy, którzy podczas roku akademickiego uczą się tego, co ich najbardziej interesuje. Zarząd grupy planuje już działania w kolejnym roku.

„Planujemy zacząć w październiku. Na pewno będziemy ciągnąć to wszystko, co do tej pory było, bo świetnie się bawiliśmy. Wystąpiliśmy z propozycją na ostatnim wykładzie, żeby słuchacze doręczyli nam na karteczkach, jakie wykłady chcą, co ich interesuje. Czy polityka, czy zdrowie, prawo, historia, zielarstwo, wiem, że chcą trochę zielarstwa zobaczyć.” – opowiada prezes UTW, Jolanta Rydzewska.

Na pewno jeszcze nieraz zobaczymy słuchaczy uniwersytetu na publicznych występach i lokalnych imprezach.

Zdjęcia (Piotr Malinowski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *