REKLAMA

231. rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Radoszycach [wideo, zdjęcia]

Radoszyczanie tradycyjnie wzięli udział w obchodach trzeciomajowych w centrum miasta. Z okazji 231. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały miejsce msza święta, a następnie program artystyczny i złożenie wiązanek przy obelisku na rynku.

REKLAMA

O godzinie 12:00 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła rozpoczęła się msza święta, po której mieszkańcy wybrali się razem z pocztami sztandarowymi do centrum miasta, gdzie przeprowadzono oficjalne obchody. Wydarzenie poprowadził Sławomir Staciwa, który przywitał wszystkich gości. Następnie głos zabrał burmistrz gminy Radoszyce Michał Pękala.

– „Zgromadziliśmy się dziś pod Radoszyckim rynkiem z okazji 231. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uchwalenie Konstytucji jest jednym z najważniejszych symboli niepodległości Polski. Nadal w naszej świadomości zajmuje on ważne miejsce. Polski naród jako pierwszy w Europie, i jako drugi po Stanach Zjednoczonych na świecie, ustalił powstanie aktu normatywnego w kraju oraz gwarancję ochrony praw i wolności dla wszystkich mieszkańców. Uchwalona przez sejm czteroletni w 1791 r. Konstytucja budzi w narodzie polskim nadzieję na lepsze jutro. Było to także uhonorowanie powstania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zniesiono liberum veto oraz wolną elekcję uznawane za główne przyczyny upadku państwa. Mimo swojego krótkiego obowiązywania, Konstytucja odcisnęła znaczący ślad i stała się fundamentem budowy współczesnego państwa” – przemawiał włodarz.

REKLAMA

Po przemówieniach Krystyna Lewandowska przeczytała list od posłanki na sejm Agaty Wojtyszek skierowany do mieszkańców Radoszyc. Następnie pod pomnikiem wiązanki złożyły delegacje: gminy Radoszyce, posłanki Agaty Wojtyszek, Ochotniczej Straży Pożarnej w Radoszycach oraz Związku Kombatantów Rzeczypospolitej.

W trakcie uroczystości piosenki patriotyczne zaśpiewały dzieci z tamtejszego Przedszkola Samorządowego.

W wydarzeniu udział brali przedstawiciele gminy wraz z burmistrzem Michałem Pękalą oraz jego zastępcą Grzegorzem Pakułą na czele, przedstawiciele władz Ochotniczej Straży Pożarnej z Radoszyc, harcerze z 33 Koneckiej Drużyny Harcerskiej „Iskra” oraz mieszkańcy.

Zdjęcia (Aleksandra Jędrasik):

REKLAMA

Dodaj komentarz