REKLAMA

3 najpopularniejsze kierunki ekoturystyki w Polsce

Świadomość ekologiczna jest w dzisiejszych czasach niebywale istotna i bardzo powszechna. Coraz więcej osób stara się dbać o planetę na różne sposoby. Uświadamiamy sobie, że świadome działanie większej grupy osób może mieć pozytywny wpływ na klimat. Przejawia się to wszechobecnym trendem „eko”, który na początku lat 2000 objął również turystykę. Ekoturystyka polega na jak największym połączeniu się z naturą i dogłębnym poznawaniu wszelkich odwiedzanych miejsc, zwłaszcza tych mniej popularnych.

REKLAMA

Jednym z założeń ekoturystyki jest promocja i miejsc pięknych i wartych odwiedzenia, ale mało popularnych wśród turystów. Ekoturystyści, podobnie jak zwykli turyści, bardzo często zatrzymują się w danym miejscu na dłużej, korzystając z możliwości zatrzymania się w mieszkaniach albo agroturystykach. Tych miejsc warto poszukać na portalach, takich jak Rentola, gdzie znajdziesz apartamenty na wynajem, w najpiękniejszych regionach Polski. Dłuższy pobyt sprawi, że można dostrzec piękno natury niezależnie od miejsca pobytu, dlatego warto spędzić jak najwięcej czasu w określonym regionie, by jak najlepiej poznać go pod względem społecznym, ale też poznając jego dziedzictwo kulturowe.

Foto: Adrian Wojcik, Canva.com

Czym jest ekoturystyka?

Będąc ekoturystą należy popularyzować urokliwe miejsca swojego kraju, które nigdy nie dorównają swoją popularnością największym turystycznych kurortom. Ma to na celu zwiększenie przychodów danego regionu, ale też właścicieli domów i agroturystyk. Ekoturyści bardzo często zatrzymują się na gospodarstwach, które są nie tylko tańsze, ale też pozwalają lepiej poznać życie codzienne lokalnych mieszkańców. Ten typ turystyki jest też w pewnym stopniu źródłem dochodów miejscowych ośrodków kultury i ochrony zabytków. Na dłuższą metę ekoturystyka przyczynia się do ich odnawiania i renowacji.

REKLAMA

Ekoturystyka jest też aktywną formą zwiedzania. Dzięki temu można nie tylko odpocząć na łonie natury, ale też dokładnie poznać wszystkie przyrodnicze i kulturowe walory wybranego regionu. Jak widać jest to idealne rozwiązanie zarówno dla właścicieli obiektów wypoczynkowych, jak i dla samych podróżujących. Dzisiejszy tryb życia wielu osób jest coraz bardziej dynamiczny, dlatego taka forma wypoczynku jest świetna do oderwania się od codzienności, co nie zawsze jest możliwe w najbardziej obleganych miejscowościach nad morzem czy w górach.

Co zwiedzają ekoturyści?

Ekoturysta doskonale wie, że aby znaleźć się jak najbliżej natury, należy zrezygnować z zatłoczonych atrakcji i luksusowych hoteli. Przede wszystkim, na wakacje ekoturysta wybierze się pociągiem albo autobusem, gdyż samochody generują więcej zanieczyszczeń niż transport zbiorowy. Nocleg będzie natomiast znajdował się w agroturystyce, a nie w hotelu. Wiele osób spędza wypoczynek pod namiotem, co jest nie tylko bardziej ekologiczne, ale też pozwala o wiele skuteczniej wyciszyć się, bez wszechogarniającej technologii. W planie będą przeważały skanseny i parki narodowe, a także poznawanie lokalnych wyrobów i tradycyjnych dań.

Foto: Mikolaj Niemczewski, Canva.com

Turystyka ekologiczna

Ekoturystom przyświeca idea Leave No Trace, czyli pozostań bez śladu. Chodzi w niej o świadome podróżowanie z planem, szacunkiem dla lokalnej społeczności, noszenie szeroko pojętej pomocy. Ponadto należy dbać o środowisko, nie pozostawiać śmieci, nie płoszyć ani nie dokarmiać zwierząt. Turyści powinni jak najwięcej zwiedzać pieszo, starać się odwiedzać chronione miejsca i w przemyślany sposób podchodzić do kwestii transportu. Wszystkie te działania przyczynią się do lepszej kondycji naszej planety i właściwie powinniśmy stosować się do nich nie tylko w ekoturystyce, ale też podczas jakichkolwiek innych wypadów.

Najpopularniejsze kierunki ekoturystyki w Polsce

Polska jest krajem doskonałym do rozwoju ekoturystyki. Znajduje się tu wiele niewielkich regionów o własnej tożsamości i kulturze. Każdy z nich ma swoje indywidualne potrawy, język, sposoby zachowania, a także wydarzenia w tym koncerty i lokalne festyny, czyli wszystko to, co ekoturystów interesuje najbardziej. Dla Polaków lokalny patriotyzm i miłość do swojej małej i dużej ojczyzny są bardzo ważne. Dlatego też małe miejscowości starają się na każdym kroku kultywować swoje tradycje, co niekiedy objawia się przez efektowne widowiska.

Ekologiczne gospodarstwa coraz częściej otwierają się na polskich i zagranicznych turystów. W niektórych agroturystykach istnieje możliwość skosztowania pysznych tradycyjnych dań, a niekiedy spotyka się też zwierzęta hodowlane, których obecność również podkreśla unikalny klimat. Agroturystyki nie tylko oferują najtańsze noclegi (pomijając pola namiotowe), ale też same w sobie stanowią atrakcję. Na szczęście takie obiekty nie zanikają mimo nieustannie zmieniającej się mody, i są przy okazji dobrą bazą wypadową do dalszych eksploracji lokalnych tajemnic.

Bieszczady

Najchętniej obieraną destynacją turystyki ekologicznej są Bieszczady, czyli pasma górskie znajdujące się w łańcuchu Karpat. Jest kraina majestatycznych gór, zapierających dech w piersiach widoków i wszechobecnej ciszy, którą doświadczyć chce wielu podróżników. W Bieszczadach można na przykład oglądać wypalanie węgla, udać się na przejażdżkę drezyną, a także odwiedzać liczne cerkwie.

Warmia i Mazury

Region Polski o najmniejszym zaludnieniu i największej liczbie jezior. Jest to kierunek konieczny do odwiedzenia przez ekoturystów. Można tam zaznać spokoju wśród ukształtowanych przez naturę leśnych połaci. Będąc tutaj warto połączyć się z lokalną społecznością na często organizowanych jarmarkach czy kiermaszach. Zabytkowe cerkwie również bardzo licznie występują na Podlasiu, i są pozostałościami po ludności prawosławnej, niegdyś bardzo licznie zamieszkującej te tereny.

Roztocze

Kraina leżąca w pobliżu Wyżyny Lubelskiej, w bliskiej odległości Podola. Jest to jedno z wielu magicznych miejsc w Polsce, które charakteryzują się słabo zurbanizowanymi terenami leśnymi i wieloma urokliwymi jeziorami. Aby móc skuteczniej połączyć się z tutejszym klimatem, warto wybrać się na spływ kajakowy i wypożyczyć rower, trzymając się idei ekoturystyki. Popularnym wydarzeniem organizowanym tu regularnie jest Eurofolk.

REKLAMA

Dodaj komentarz