REKLAMA

Rozdajemy bilety na 5 spektakli teatralnych w Stąporkowie

W ramach programu Teatr Polska w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie odbędzie się 5 spektakli teatralnych w najbliższym czasie. U nas do wygrania bilety!

REKLAMA

Celem programu Teatr Polska jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez prezentację spektakli w ośrodkach kultury z mniejszych miejscowości. W MGOKiS będzie można zobaczyć aż 5 przedstawień. Koszt biletu na spektakl to 10 zł. U nas do wygrania 5 podwójnych zaproszeń na każdy z nich. Aby otrzymać podwójną wejściówkę należy na naszą skrzynkę mailową [email protected] wysłać wiadomość z nazwą spektaklu, który chce się obejrzeć oraz oczywiście dane osobowe. Liczy się kolejność zgłoszeń. Aby ułatwić wybór, przedstawiamy poniżej harmonogram i opis poszczególnych spektakli.

REKLAMA

Pierwszy z nich odbędzie się już w czwartek (27 września) o godz. 17.00. Na scenie wystąpią aktorzy Teatru Animacja ze swoją sztuką „Opowieści z niepamięci”. Spektakl skierowany jest do dzieci i dorosłych.
Opis: Prasłowiańska mitologia, wraz z niezwykłymi legendami i zamieszkującymi je magicznymi istotami powoli odchodzi w niepamięć.  Twórcy „Opowieści z niepamięci” postanowili uchronić kilka z nich przed zapomnieniem. Na scenę wychodzą aktorzy, by, jak za dawnych czasów, powoli snuć opowieści o potężnych Płanetnikach, szalonych leśnych znachorkach Babach, przebiegłych i niebezpiecznych Jędzach, czy budzącym grozę, tajemniczym Bezkoście. Jednak już na początku legendy pojawia się Kłobuk, cichy, leśny duch, którego obecność zawsze zwiastuje nieszczęście. Od tego momentu wszystko idzie nie tak, legendy, zamiast pojawiać się w słowach i szeptach, ożywają! Aktorzy Teatru Animacji wraz z dziećmi na widowni muszą udobruchać Babę, nie dać się zwieść parszywej Jędzy, stoczyć bój z Bezkostem, a wszystko po to, by uratować Płanetnika, bez którego przestałaby istnieć… nasza pogoda!

Drugi spektakl pt. „Spektrum” będzie miał miejsce w sobotę, 29 września o godz. 18.00.
Opis: „Spektrum” to spektakl nowego cyrku, łączący w sobie elementy akrobatyki, teatru, żonglerki, pantomimy oraz iluzji optycznej. Jest on zapisem poszukiwań artystycznych nastawionych na odświeżające i innowacyjne zastosowanie sztuk cyrkowych z wykorzystaniem technik teatru fizycznego. Cel ten pozwolił nam uzyskać unikalną warstwę wizualno-ruchową, gdzie gest jest sprzężony ze świadomą manipulacją przedmiotem. Widz zostaje przeniesiony do abstrakcyjnego świata kształtów i rzeczy. Za ich pomocą aktorzy tworzą atmosferę groteskowego uniwersum obrazów. „Spektrum” to spektakl widowiskowy, żywy, minimalistyczny, ujawniający możliwą harmonię pomiędzy ciałem a przedmiotem. Humor, dynamizm i różnorodność w połączeniu z przemyślaną grą gestów i ukrytych znaczeń, stanowi treść uniwersalną w odbiorze, skierowaną zarówno do młodszego jak i starszego widza.
Spektakl dla młodzieży i dorosłych.

„Karczma pod Białym Łabędziem” to kolejna propozycja dla wielbicieli teatru. Sztuka odbędzie się w niedzielę, 7 października o godz. 18.00.
Opis: Spektakl jest alegoryczną opowieścią o uwikłaniu jednostki w dziejowe zawieruchy, społeczne ograniczenia, bezradnej wobec kaprysu przypadku. Bohaterka doświadcza tego wszystkiego wciągana w bezduszne tryby samonapędzającej się machiny zła, okrucieństwa, pazerności i moralnego upadku. Inspiracją dla autorów spektaklu były motywy obrazów „Wędrowiec” Hieronima Boscha oraz „Dulle Griet” P. Bruegel’a przedstawiający obłąkaną markietankę – furię w woalu z dymu i sadzy na tle płonącego krajobrazu, która zmierza w szaleńczym marszu przez pobojowisko w piekielną czeluść.

W sobotę, 20 października o godz. 16.00 aktorzy z Grupy Coincidentia wystąpią w spektaklu „Straszka Pospolita”.
Opis: O ile straszkę pospolitą – popularny gatunek ważki – można spotkać nad jeziorem albo nad rzeką to pospolite strachy występują dosłownie wszędzie. Raz większe, raz mniejsze, u małych i dużych, czające się w dzień i w nocy. Skąd się biorą? Jak działają? Dlaczego i po co się boimy? Takie pytania podejmuje w swoim najnowszym spektaklu Grupa Coincidentia zapraszając młodych widzów (w wieku od 7 lat) do osobliwego laboratorium strachów i wspólnego odkrywania istoty lęku. To szalona podróż w głąb ludzkiej głowy, dziwacznych snów, gawęd i bajek na dobranoc, realizowana poprzez kolaż fantazji i teatralnych eksperymentów. Na drodze scenicznych improwizacji, bazując na tekstach naukowych, dramatycznych czy autentycznych, dziecięcych opowieściach artyści odtwarzają mechanizmy strachu bawiąc się konwencjami i formą.

Ostatnie teatralne widowisko pt. „Gardenia” odbędzie się w sobotę, 3 listopada o godz. 18.00.
Opis: Portret czterech kobiet z jednej krakowskiej rodziny. Historia matki, córki, wnuczki i prawnuczki, które oprócz więzów krwi łączy coś jeszcze – alkoholowy nałóg. To sztuka nie tylko o społecznej pladze alkoholizmu. To okrutne w swym realizmie zaprzeczenie romantycznej wizji kobiety, jako bogini ogniska domowego i strażniczki narodowych wartości. Spektakl jest kierowany zarówno do osób starszych jak i młodszych, bez względu na status społeczny czy zawodowy. Tzw. HFA (High-Functioning Alcoholic) to często kobiety sukcesu, prawniczki, lekarki. W ukryciu popijają zarówno gospodynie domowe, jak i celebrytki. Przedstawienie ma częściowo charakter profilaktyczny, a nawet terapeutyczny. Stawiamy pytania o „dziedziczenie” alkoholizmu i zachowań psychopatologicznych, a przede wszystkim o stereotyp Matki – Polki. Jak zmienia się ten wizerunek, kiedy na jaw wychodzą słabości i traumy? Jak „przepracować” poczucie winy czy odrzucenia?

Po każdej sztuce widzowie będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z aktorami.

REKLAMA

Dodaj komentarz