REKLAMA

Kolejne zmiany od soboty. Zdejmiemy maseczki, pójdziemy do kina i na wesele

Już od soboty w całym kraju rozpocznie się wdrażanie IV etapu luzowania obostrzeń epidemicznych. W 13 województwach, w tym w województwie świętokrzyskim, maseczki nie będą obowiązkowe w przestrzeni publicznej, o ile jest możliwe zachowanie dystansu społecznego. Znikają limity maksymalnej ilości osób w sklepach, kościołach i gastronomii. Dodatkowo plenerowe zgromadzenia będą mogły być organizowane do 150 osób, a chwilę później także uroczystości rodzinne, w tym wesela. Dodatkowo od 6 czerwca otwarte zostaną instytucje kultury takie jak kino czy teatr, a także miejsca rekreacyjne, np. siłownie i kluby fitness. 

REKLAMA

Od 30 maja w przestrzeni publicznej nie musimy nosić maseczek, należy zachować jednak dwumetrowy odstęp od innych. Maseczki będą obowiązkowe w miejscach, gdzie ciężko jest zachować dystans społeczny, np. w sklepach czy kościołach. Jedynie w województwach śląskim, wielkopolskim i łódzkim pozostanie obowiązek noszenia maseczek także w przestrzeni publicznej.

REKLAMA

Od 30 maja nie będą obowiązywały maksymalne ilości osób w sklepach i gastronomii, konieczne jest tam jednak noszenie maseczek.

Od 31 maja następuje zniesienie limitu wiernych w kościele, ale maseczki i dwumetrowy dystans mają być zachowane.

Od 30 maja mogą być organizowane zgromadzenia plenerowe do 150 osób z zachowaniem dystansu pomiędzy uczestnikami. 

Od 6 czerwca mogą odbywać się uroczystości rodzinne i wesela z udziałem do 150 osób. Ponadto weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Od 6 czerwca zdjęte będą ograniczenia z sektorów gospodarczych, w których obowiązywały restrykcje – filharmonie, kina, baseny, siłownie, kluby fitness, solaria, salony masażu itp. Wyjątek stanowią dyskoteki i kluby – one pozostaną zamknięte.

Więcej szczegółów znajdziecie w rządowym komunikacie poniżej:

W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA (od 30 maja)

Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

  • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
  • W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

ZNOSIMY LIMITY OSÓB – W SKLEPACH, NA TARGU, POCZCIE, W RESTAURACJACH (od 30 maja)

Znosimy limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Ważne! Pamiętaj o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

ZGROMADZENIA I WESELA DO 150 OSÓB

Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób (od 30 maja)

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)

Umożliwiamy również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.

Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

HOTELE OTWARTE W PEŁNI

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI (od 6 czerwca)

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Konkretne zalecenia sanitarne

Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podamy po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Ważne! Otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności! Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbaj o siebie i innych.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *