REKLAMA

Kurtka polarowa damska w systemie warstwowym – poznaj sekrety funkcjonalnego ubioru na zimę!

Kurtka polarowa służy przede wszystkim ociepleniu. Możemy ją nosić pojedynczo oraz w systemie warstwowym – na bieliznę termoaktywną i pod deszczową kurtkę. Podpowiadamy, jak skompletować funkcjonalny strój na zimę.

REKLAMA

Dlaczego warto ubierać się warstwowo?

REKLAMA

Kurtka polarowa wydaje się stworzona jako element stroju warstwowego, czyli do ubierania na tzw. cebulkę. System warstwowy jest nieprzypadkowy i ma na celu ochronę przed utratą ciepła, przegrzaniem, zamoczeniem, wiatrem, zmienną pogodą, a jednoczesne zachowanie swobody ruchu. Jak łatwo się domyślić, owe cele mogą się wykluczać – na przykład kurtki polarowe damskie moczą się w czasie ulewy. Dlatego warto wiedzieć, jak skompletować warstwy, aby wzajemnie się uzupełniały.

Dlaczego polarowe kurtki damskie są funkcjonalne?

Ciepła kurtka polarowa jest funkcjonalna, bo jest termiczna, oddychająca, wygodna, lekka, niezbyt droga, szybko schnie i występuje w wielu odmianach. Ma też funkcjonalne kieszenie, a damski polar z kapturem zapewnia ochronę przed wiatrem, deszczem oraz śniegiem. Niektóre „polarówki” można dopasować do sylwetki, bo są regulowane sznurkiem. Przykładowe modele możesz odnaleźć w sklepie denley.pl, który oferuje modne kurtki polarowe i bluzy damskie w różnym kolorze i kroju.

Damska kurtka polarowa wkładana przez głowę z kieszenią kangurką

Jaką koszulkę założyć pod polar?

Pierwsza warstwa ubrania warstwowego to bielizna termoaktywna zbierająca wilgoć w postaci potu, odprowadzająca go na zewnątrz i odparowująca. Bielizna tego typu powinna być dopasowana do ciała i wykonana z tkanych włókien syntetycznych lub z wełny merynosa. Istotna jest grubość – cienka bluzka termoaktywna bardzo dobrze odprowadza wilgoć, średnia działa umiarkowanie, a gruba służy uzyskaniu komfortu cieplnego. Złym pomysłem będzie natomiast założenie jako pierwszej warstwy bawełnianej koszulki, gdyż absorbuje ona, zamiast odparowywać, wilgoć.

Czarna damska kurtka polarowa

Kurtki polarowe damskie jako warstwa termiczna

Ciepły polar z kapturem lub bez doskonale (podobnie jak ocieplana kurtka albo bluza) sprawdzi się jako druga warstwa – termiczna. Główne zadanie polaru to zatrzymanie ciepła wytworzonego przez ludzkie ciało. Polarowa kurtka uzupełnia też pierwszą warstwę w dalszym odprowadzaniu wilgoci. Co ciekawe, jeszcze w ubiegłym wieku rolę termiczną spełniała wełna – naturalne włókno tworzone z sierści jagniąt i owiec. Pamiętaj jednak, że polarowe ubranie nie może być zbyt obcisłe, ponieważ to właśnie zatrzymywane przez polarową warstwę powietrze akumuluje wyższą temperaturę.

Co założyć na polar?

Warstwa zewnętrzna, zakładana na polarową bluzę lub kurtkę, ma chronić przed wychładzającym działaniem żywiołów, takich jak wiatr i woda. Do tego celu dobrze nadaje się kurtka membranowa zatrzymująca wodę i przepuszczająca parę. Kurtka membranowa jest też oddychająca i cienka, lecz nie jest ocieplająca – tę funkcję spełnia polar. Alternatywą dla ubrania trójwarstwowego jest kurtka softshell, którą możesz nosić samodzielnie. Softshell jest na tyle gruby, że ociepla ciało, choć bywają także lekkie kurtki tego typu.

Damski polar z kapturem to za mało – pamiętaj o czapce

Warto też uzupełnić garderobę o czapkę, szalik i rękawiczki. Odzież tego typu chroni graniczne części układu krwionośnego, na przykład dłonie. Jeśli zapomnisz o rękawiczkach czy czapce, to mimo skompletowania warstwowej odzieży, nadal będziesz czuła dyskomfort przenikliwego zimna, ponieważ nie można ogrzać tylko jednej części ciała. Cały system warstwowy wraz z uzupełniającymi dodatkami znakomicie oddaje ideę holistycznego podejścia do ciała, gdzie kolejne warstwy uzupełniają się.

Materiał zewnętrzny

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *