REKLAMA

Ada Kowalska z Końskich zwyciężczynią w ogólnopolskim konkursie 'Lemowisko’

Uczennica klasy 2 c z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich Ada Kowalska zwyciężyła w trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego „LEMOWISKO”.

REKLAMA

W tym roku uczestnicy musieli dokonać analizy twórczości Stanisława Lema pod kątem opisywanego przez niego rozwoju sztucznej inteligencji. Sprawdzić w jakiej formie i w jakim zakresie zostały one wdrożone i są wykorzystywane w codziennym życiu. Na podstawie zwycięskiej pracy powstanie krótkometrażowy film animowany. Laureat pierwszego miejsca otrzyma również laptopa. Konkurs skierowany był do młodzieży szkół średnich oraz techników wszystkich klas.

REKLAMA

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas jednodniowego kongresu online pt. LEM’x, stanowiącego cykl rozmów i debat na temat twórczości Stanisława Lema. Członkowie jury konkursowego uzasadnili, dlaczego pracy Ady Kowalskiej była najlepsza: „Wskazujemy kilka aspektów przewagi jej pracy nad innymi. Przede wszystkim rozległa wiedza autora na temat twórczości Stanisława Lema oraz poruszanych w niej wątków związanych z promowaniem rozwoju sztucznej inteligencji. Drugi aspekt to znajomość życiorysu Lema, chociażby poprzez nawiązanie do takiego znanego faktu z jego życia, czyli pewnej afery, nazwijmy to umownie szpiegowskiej, wywołanej przez Philipa Dicka, znanego pisarza science fiction, który oskarżył Stanisława Lema o to, że nie jest człowiekiem tylko produktem, wytworem komitetu partyjnego zza żelaznej kurtyny. Czyli duża znajomość takich wątków z życia wielkiego mistrza. Doceniliśmy również lekkość pióra i umiejętność naturalnego wplatania tych wątków sztucznej inteligencji. To co nas także ujęło to zaskakujące zakończenie pracy, tzw. literacki twist. Odpowiednia gradacja opisywanych sztucznych inteligencji, od tych najbardziej aktualnych, które wkraczają w nasze życie, po te bardziej odległe oraz oczywiście spójność całej pracy”. 

Sukcesu serdecznie gratulujemy!

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *