REKLAMA

Adam Jarubas o pakiecie klimatycznym: Alternatywą jest rezygnacja z niektórych ambicji

Podczas ostatniej  sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego europoseł z województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas zwracał uwagę na wyzwanie jakie stoją przed wspólną europejską. Jarubas mówił też o pakiecie klimatycznym i koniecznym wsparciu dla Polski, by ta była w stanie zrealizować jego założenia. Poniżej wideo z wystąpieniem naszego europosła. 

REKLAMA

Tekst wystąpienia podczas sesji w Strasbourgu:

Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo

REKLAMA

Przedstawiony nam dzisiaj został bardzo ambitny pakiet rozwiązań które mają Unię Europejską doprowadzić do osiągnięcia celów jakie przyjęliśmy w Prawie Klimatycznym – czyli przede wszystkim redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% w stosunku do poziomu z roku 1990.

Nie mamy wielkiego wyboru i musimy przebudować gospodarkę UE, po to by chronić klimat i żeby po kryzysie spowodowanym przez pandemię przywrócić konkurencyjność naszej gospodarce.

Razem z EPP ostrzegaliśmy, że 55% redukcje będą wymagały bardzo dużego wysiłku i wyrzeczeń, i widać to po przedstawionych propozycjach legislacyjnych. Powiem wprost: jest wiele czynników ekonomicznych i społecznych, które mogą doprowadzić do wykolejenia tego projektu. Począwszy od potencjalnych podwyżek cen spowodowanych ETSem w budownictwie i transporcie, a skończywszy na braku materiałów budowlanych i wykwalifikowanych instalatorów którzy będą konieczni by sprostać wymogom renovation wave.

Zgadzam się z panem przewodniczącym Timmermannsem, że jeszcze nie jest za późno i że możemy zbudować niskoemisyjną i konkurencyjną gospodarkę, ale, też Zgadzam się że będzie to bardzo trudne. I dlatego kluczowe jest, żebyśmy przyjęli takie rozwiązania, które osłonią naszych obywateli. Konieczne są fundusze wsparcia na odpowiednio wysokim poziomie oraz mechanizmy które udrożnią naszą gospodarkę w kluczowych dla Zielonego Ładu obszarach.

Alternatywą jest rezygnacja z niektórych ambicji. Tylko w ten sposób możemy osiągnąć sukces.

REKLAMA

One thought on “Adam Jarubas o pakiecie klimatycznym: Alternatywą jest rezygnacja z niektórych ambicji

  1. Wiejskie bydło pisze:

    Tu jest wieś i chamstwo było, jest i będzie ! I pijaństwo. A kultura niech się wynosi tam skąd przyszła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *